- Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność.
- Północne Pomorze, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i wykwalifikowanej sile roboczej, stało się sercem europejskiej rewolucji elektromobilności.
- Pomorze angażuje się w tworzenie szans nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych firm.
Niegdyś ośrodek handlu morskiego i przemysłu stoczniowego, polskie Pomorze jest obecnie liderem energii odnawialnej. Transformacja leży u podstaw rewolucji w zakresie akumulatorów pojazdów elektrycznych i elektromobilności, wykorzystując strategiczną lokalizację, wykwalifikowaną siłę roboczą i zaangażowanie w innowacje.
Położona nad Morzem Bałtyckim Polska słynie z różnorodnych krajobrazów, od piaszczystych plaż na północy po Tatry na południu. Pomorze na północy posiada rozległą linię brzegową, która obejmuje główne miasta, takie jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, zwane łącznie obszarem Trójmiasta. Bogata historia handlu i turystyki regionu utorowała drogę do jego obecnej roli głównego gracza w branży akumulatorów do pojazdów elektrycznych i mobilności elektrycznej.
W skali globalnej Polska jest około 20. największym producentem samochodów, zapewniającym pół miliona miejsc pracy w branży, w tym 200 000 w sektorze produkcyjnym. Branża szybko zmierza w kierunku produkcji pojazdów elektrycznych.
Podróż, aby stać się globalnym graczem
„Jako pionier tej rewolucji w pojazdach elektrycznych, Polska przez ostatni rok była liderem w modelu akumulatorów do pojazdów elektrycznych” – powiedział Robert Kryk-Gawrichowski, dyrektor generalny Northwold Poland, dewelopera i producenta systemów akumulatorów litowo-jonowych i energii rozwiązania do przechowywania.
W 2022 roku Polska stała się drugim co do wielkości światowym graczem w tej branży, a wartość jej przemysłu wzrosła z 200 mln euro w 2017 roku do ponad 8 miliardów euro w 2022 roku, co stanowi 2,4% rocznego eksportu Polski.
Polska Północna, zwłaszcza Pomorze, kładzie duży nacisk na technologie elektryfikacji i pojazdów autonomicznych. Kluczowymi graczami w regionie są Northvolt (systemy akumulatorów i magazynowanie energii), Optiv (rozwiązania kamer dla zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy), Eaton (systemy konwersji i falowniki), Intel (badania nad sztuczną inteligencją i przetwarzanie danych) oraz Flex (producenci). ładowarki pojazdów elektrycznych).
Rola Pomorza jako głównego węzła komunikacyjnego oznacza, że jest ono dobrze połączone drogą powietrzną, morską, kolejową i drogową. Region charakteryzuje się dużą pulą talentów, pozytywną migracją i doskonałymi możliwościami edukacyjnymi, co czyni go atrakcyjnym miejscem do pracy i nauki.
„Mamy największy ośrodek akademicki w Polsce Północnej” – powiedział Kryk-Gawrichowski. „Mamy ponad 84 000 studentów na 28 uniwersytetach, z czego dziewięciu to studenci uczelni publicznych. Jest to zatem niesamowita baza talentów i wydział akademicki”.
Zapotrzebowanie na energię odnawialną ma kluczowe znaczenie dla firm takich jak Northwold. Na Pomorzu dokonano znaczących inwestycji w tym obszarze, których znaczenie wzrasta wraz ze skupieniem się na czynnikach środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem.
„Ma to bardzo wymierne lub wymierne skutki finansowe, ponieważ bardzo trudno jest finansować projekty, które nie są zrównoważone” – powiedział Kryk-Gawrichowski.
Utworzone zostaną tysiące miejsc pracy
Rozwijające się sektory mobilności i produkcji baterii stymulują lokalną gospodarkę poprzez tworzenie miejsc pracy i zwiększanie PKB. Oczekuje się, że do 2030 r. w branży akumulatorów utworzy się na całym świecie prawie 10 milionów miejsc pracy.
Komisja Europejska przewiduje, że do 2025 r. powstaną 4 miliony nowych miejsc pracy i planuje szkolić około 800 000 pracowników rocznie. Według Chryca-Gawrychowskiego w każdym zakładzie produkującym akumulatory mogłoby powstać około tysiąca stanowisk pracy, przy czym liczba ta będzie porównywalna w powiązanych sektorach, takich jak zaopatrzenie, budownictwo i usługi wsparcia.
„Wszystkie rozwijające się sektory, zwłaszcza mobilność i bateria, zapewnią regionowi stabilność i wzrost przez wiele, wiele lat” – powiedział.
Następne pięć lat
Przejście na pojazdy elektryczne zwiększa zapotrzebowanie na bardziej złożone półprzewodniki niż te, które można znaleźć w tradycyjnych samochodach. Elementy te są niezbędne dla nowoczesnej technologii motoryzacyjnej, a postępy w zakresie węglika krzemu napędzają rozwój branży.
„To będzie ogromna szansa dla regionu w ciągu najbliższych pięciu lat i przyjdą kolejne inwestycje” – powiedział Kryk-Gawrichowski.
Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność, przyciągając wiodące firmy takie jak LG Chem, Mercedes, Umicore, SK Nexilis i umacniając swoją pozycję na arenie światowej.
Pomorze oferuje szczególnie sprzyjające otoczenie dla biznesu, a władze lokalne aktywnie promują inwestycje. Region angażuje się w tworzenie możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych przedsiębiorstw. We współpracy z Grupą Banku Światowego Invest in Pomerania opracował szereg instrumentów wsparcia.
„Samorząd lokalny jest bardzo przyjazny dla biznesu, bardzo dostępny” – powiedział Kryk-Gawrichowski. „Jest bardzo aktywny w przyciąganiu większej liczby inwestycji na Pomorze i pracuje nad zbadaniem wszystkich ofert możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla polskich firm”.
Ponieważ firmy traktują priorytetowo długoterminowe strategie w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, cyfryzacja i technologie własności intelektualnej, Pomorze jest coraz częściej postrzegane jako idealna lokalizacja do inwestycji i wzrostu.
„Ta pula talentów, oferta logistyczna i silny sektor edukacyjny sprawiają, że firmy, szczególnie z branży elektromobilności i akumulatorów, uważają, że jest to właściwe miejsce do produkcji” – powiedział Kryk-Gawrichowski.
Przemyśl mobilność na nowo, inwestując na Pomorzu.
Ten artykuł został stworzony przez Invest in Pomerania przez Insider Studios.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com