15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Protesty ultraortodoksyjnych Żydów przeciwko nakazowi poboru do armii izraelskiej

Protesty ultraortodoksyjnych Żydów przeciwko nakazowi poboru do armii izraelskiej

Jerozolima (AP) – W niedzielę tysiące ultraortodoksyjnych Żydów starło się z izraelską policją w centrum Jerozolimy podczas protestu przeciwko ustawie o „dyskryminacji rasowej” zatwierdzonej przez izraelski Kneset na początku tego miesiąca. Postanowienie Sądu Najwyższego Rozpoczęcie rejestracji do służby wojskowej.

Historyczna decyzja podjęta w zeszłym tygodniu nakazująca rządowi rozpoczęcie rekrutacji ultraortodoksyjnych mężczyzn może doprowadzić do upadku rządzącej koalicji premiera Benjamina Netanjahu jako Izraela. Prowadzi wojnę w Gazie.

Dziesiątki tysięcy mężczyzn zebrało się w ultraortodoksyjnej dzielnicy, aby zaprotestować przeciwko zarządzeniu. Jednak po zmroku tłum udał się do centrum Jerozolimy i stał się agresywny.

Izraelska policja podała, że ​​demonstranci rzucali kamieniami i zaatakowali samochód ultraortodoksyjnego żydowskiego pastora, rzucając w niego kamieniami. Do rozproszenia tłumu policja użyła armatek wodnych wypełnionych cuchnącą wodą oraz policjantów na koniach. Jednak aż do późnej niedzieli demonstracja została opanowana.

Służba wojskowa jest obowiązkowa dla większości żydowskich mężczyzn i kobiet w Izraelu. Jednak politycznie potężnym partiom ortodoksyjnym udało się uzyskać dla swoich wyznawców zwolnienia z obowiązku rezygnacji ze służby wojskowej i zamiast tego studiowania w instytutach religijnych.

To długotrwałe porozumienie wywołało wśród ogółu społeczeństwa niechęć, która nasiliła się podczas ośmiomiesięcznej wojny z Hamasem. W walkach zginęło ponad 600 żołnierzy, a dziesiątki tysięcy rezerwistów zostało aktywowanych, co wywróciło kariery, biznesy i życie do góry nogami.

Ultraortodoksyjne partie żydowskie i ich zwolennicy twierdzą, że zmuszanie ich ludzi do służby w wojsku zniszczyłoby ich sposób życia, do którego byli przyzwyczajeni od pokoleń. W niedzielę tysiące mężczyzn zebrało się na placu publicznym i przyłączyło się do masowej modlitwy. Na wielu z nich wisiały napisy krytykujące rząd, a na jednym z nich widniała informacja: „Nie należy powoływać do wojska ani jednego człowieka”.

Partie ultraortodoksyjne są kluczowymi członkami koalicji rządzącej Netanjahu i mogą wymusić nowe wybory, jeśli w ramach protestu zdecydują się opuścić rząd.

READ  Wybory w Sierra Leone: Julius Maada Bio zostaje ponownie wybrany wśród protestów opozycji

Liderzy partii nie ogłosili, czy opuszczą rząd. Mogłoby to być ryzykowne, ponieważ popularność koalicji Netanjahu spadła od ataku Hamasu z 7 października, który wywołał wojnę.

___

Śledź relację AP z trwającej wojny https://apnews.com/hub/Israel-Hamas-War