19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ultraortodoksyjni żydowscy demonstranci atakują samochód izraelskiego ministra w atmosferze gniewu z powodu decyzji o poborze do wojska

Ultraortodoksyjni żydowscy demonstranci atakują samochód izraelskiego ministra w atmosferze gniewu z powodu decyzji o poborze do wojskaCNN

Według lokalnej policji protesty w Jerozolimie przeciwko werbowaniu ultraortodoksyjnych Żydów do armii izraelskiej przybrały w niedzielę gwałtowny charakter, a demonstranci zaatakowali funkcjonariuszy organów ścigania i samochód ministra.

Według rzecznika izraelskiej policji demonstranci rzucali kamieniami w funkcjonariuszy policji i samochód ministra Icchaka Goldknopfa, gdy ten wracał do domu. Protestujący podpalili także kosze na śmieci i drogę, co doprowadziło do zamknięcia autostrady.

Rzecznik Goldknopfa potwierdził CNN, że policja ewakuowała go bezpiecznie z okolicy kilka minut po ataku i że nie odniósł obrażeń.

Goldknopf jest ministrem mieszkalnictwa i budownictwa oraz szefem partii United Torah Judaism.

Na nagraniach wideo zamieszczonych w mediach społecznościowych widać demonstrantów otaczających samochód ministra i uderzających w jego szyby. Inne filmy pokazywały dzieci i nastoletnich demonstrantów spacerujących w pobliżu pożarów śmieci.

Ultraortodoksyjni Żydzi demonstrowali na ulicach Jerozolimy od czasu wydania we wtorek orzeczenia izraelskiego Sądu Najwyższego nakazującego rządowi wcielenie ultraortodoksyjnych Żydów do wojska.

Od założenia Izraela religijni Żydzi byli zwolnieni z obowiązkowej służby wojskowej. Sąd stwierdził również, że rząd nie może już finansować szkół religijnych – zwanych „szkołami religijnymi”, których uczniowie nie uczestniczą w projekcie.

Chociaż mężczyźni i kobiety podlegają w Izraelu obowiązkowemu poborowi do wojska, orzeczenie to dotyczy wyłącznie mężczyzn ortodoksyjnych religijnie.

Policja stwierdziła, że ​​po zignorowaniu rozkazu opuszczenia miasta musiała użyć siły, aby rozproszyć demonstrantów.

Policja podała w oświadczeniu, że aresztowała pięć osób, dwie z nich za atak na funkcjonariuszy policji, a trzy inne za rzucanie kamieniami lub innymi przedmiotami.

Policja poinformowała, że ​​w okolicy pozostała część funkcjonariuszy, którzy mają kierować ruchem i zapobiegać dalszym zakłóceniom.

Policja stwierdziła w oświadczeniu: „Policja bardzo poważnie podchodzi do prób tych brutalnych gwałcicieli prawa, aby skrzywdzić izraelskich funkcjonariuszy kamieniami, kijami, jajkami i innymi przedmiotami. Nie ma związku pomiędzy legalnym protestem a przestępczym i brutalnym zachowaniem tego rodzaju – co może prowadzić do obrażeń ciała i mienia.”

READ  Komisja Europejska zakazuje pracownikom korzystania z TikTok, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa

„Zachowanie tych, którzy zakłócają porządek i łamią prawo na tym obszarze, zasługuje na całą winę. Dodała, że ​​izraelska policja będzie nadal działać przeciwko brutalnym uczestnikom zamieszek, aby utrzymać porządek publiczny i prawo.