26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Procesory graficzne AMD RDNA 3 są znacznie tańsze niż RTX 4090

Procesory graficzne AMD RDNA 3 są znacznie tańsze niż RTX 4090

AMD Zen 4 عرض Oferta

zrzut ekranu: AMD

W sierpniu zeszłego roku dr Lisa Su przedstawiła światu najnowszą wersję technologii procesora AMD, Seria Ryzen 7000– Ale na tym się nie skończyło. Mamy ogłoszenie o ogłoszeniu: RDNA 3, nowej generacji technologii GPU AMD. Cóż, dzisiaj jest 3 listopada, a teraz wiemy więcej o odpowiedzi AMD na Seria RTX 40.

Dr Sue rozpoczęła prezentację myśląc o premierze serii Ryzen 7000 i określeniu ambitnych celów AMD, tak jak zrobiła to podczas poprzedniej prezentacji. W przypadku RDNA3 powtórzyła zaangażowanie firmy w efektywność energetyczną i wydajność.

„Na czele tego, co robimy, chodzi o moc i efektywność energetyczną. Chcemy mieć pewność, że nadal będziemy wprowadzać innowacje w zakresie wydajności jazdy na wat, aby umożliwić wszystkim graczom ulepszenia z doskonałą wydajnością, ale przy rozsądnej mocy. „ – Dr. Lisa Su

Począwszy od nowej konstrukcji chipa, RDNA 3 przyjmuje podejście modułowe w celu poprawy ogólnej wydajności projektowania GPU. Podobnie jak rodzina procesorów Ryzen, RDNA3 będzie wykorzystywać hybrydową architekturę chipów. Z 5 nm Graphics Die Compute Module (GCD) zawierającym wszystkie shadery, sterowniki renderujące i zaktualizowany silnik multimediów, GCD jest sparowany z 6 nm Memory Cache Die (MCD), która składa się z kontrolera GDDR6 oraz 96 MB pamięci podręcznej AMD Infinity – 2. generacji Pamięć podręczna nieskończoności, to jest to!

Dzięki tej nowej konstrukcji chip RNDA 3 będzie miał prędkość połączenia do 5,3 TB/s (2,7 razy większą niż RDNA 2), umożliwiając przetwarzanie do 61 TFLOPS. Wszystko to będzie zasilane przez maksymalnie 24 GB pamięci GDDR6 z maksymalnie 384-bitowymi magistralami pamięci (nie GDDR6X, który widzieliśmy w RTX 4090), a według dr Sue, procesor graficzny RDNA 3 zapewni do 54% więcej wydajność na wat w porównaniu z poprzednią generacją.

Czym więc jest ta magiczna tajemnica GPU? Cóż, to właściwie dwa procesory graficzne: Radeon RX 7900 XTX i RX 7900 XT.

Radeon RX 7900 XTX jest wyposażony w 24 GB pamięci GDDR6, a Radeon RX 7900 XT ma 20 GB pamięci GDDR6. Zaprojektowane jako grafika do gier 4K i 8K, Radeon RX 7900 XTX i 7900 XT zawierają szereg aktualizacji w stosunku do poprzedniej generacji, które pomogą wprowadzić je w przyszłość gier.

Zaczynając od niestandardowej akceleracji AI, RDNA 3 ma poprawić funkcjonalność GPU o 2,7x, a instrukcje ray tracingu o 1,8x w stosunku do RDNA 2. % wyższa wydajność na jednostkę konta i podwojenie instrukcji na godzinę. To bardzo potrzebny krok dla Radeon Graphics, aby konkurować w tej konkretnej dziedzinie przetwarzania grafiki!

AMD Zen 4 عرض Oferta

zrzut ekranu: AMD

Ale jest więcej:

Nowy Radiance Display firmy AMD to silnik, który wyświetla wszystkie te dane na ekranie. Silnik obsługuje 12 bitów na kanał z maksymalnie 68 miliardami kolorów, a także wyższe częstotliwości odświeżania. Dzięki dużej adaptacji DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1, RX 7900 XTX i RX 7900 XT będą obsługiwać częstotliwości odświeżania do 900 Hz w 1440p, 480 Hz w 4K i 165 Hz w 5K.

Oprócz Radiance Display Engine, AMD ujawniło również nowy, podwójny silnik multimedialny do jednoczesnego kodowania i dekodowania w formatach AVC i HEVC. Ten silnik będzie również obsługiwał kodowanie i dekodowanie AV1 z maksymalną rozdzielczością 8K60. W dalszej części prezentacji firma AMD przedstawiła przyszłą obsługę kodera AV1 w ramach OBS, a także inne popularne oprogramowanie do przesyłania strumieniowego i edycji wideo. Ten zwiastun zawierał również futurystyczną funkcję o nazwie SmartAccess Video, która będzie wykorzystywać razem procesory Ryzen i karty graficzne Radeon, aby zapewnić do 30% wielostrumieniowego kodowania 4K.

Jeśli chodzi o wydajność w grach, twierdzi się, że RX 7900 XTX działa do 1,7 razy lepiej niż poprzednia flagowa karta graficzna AMD, Radeon RX 6950 XT, przy rasteryzacji i do 1,6 razy lepiej w grach z ray tracingiem. Korzystając z FidelityFX Super Resolution (FSR), grafika pokazana przez AMD dla 7900 XTX pokazała kilka tytułów działających z szybkością klatek znacznie przekraczającą 200 kl./s w 4K. Był jednym z najlepszych odważnyktóry pokazał RX 7900 XTX działający w 704 FPS! Wiele śmiałych twierdzeń tutaj, ale musimy zobaczyć na własne oczy, gdy karty znajdą się w rękach zewnętrznych recenzentów!

Jeśli chodzi o rzeczywiste specyfikacje, RX 7900 XTX będzie miał 96 jednostek obliczeniowych z zegarem 2,3 GHz. Mówi się, że wszystko to działa przy całkowitym poborze mocy panelu na poziomie 355 watów. Dla kontekstu jest to o 95 watów mniej niż w przypadku RTX 4090 Founder Edition nVIDII, jednocześnie zbliżając się do typowej mocy płyty dla RX 6950 XT. RX 7900 XT będzie miał 84 jednostki obliczeniowe z zegarem 2GHz i całkowitą mocą płyty 300W.

O tak, i żaden z nich nie potrzebowałby specjalnego kabla do uruchomienia.

To jednak tylko urządzenie. AMD poświęciło trochę czasu na omówienie przyjęcia FSR, poprawy wydajności widocznej w FSR2 i tego, jak dobrze współpracuje z nim RDNA 3. Jednym z przykładów oferowanych przez firmę był Ubisoft Assassin’s Creed: Valhalla Działa z prędkością 96 fps w 8K. To był krótki klip, ale to szaleństwo widzieć to samo. Ale AMD chciało, abyśmy wiedzieli, że FSR nie kończy się na FSR2. Pojawiła się nowa iteracja, FSR3. W momencie ogłoszenia AMD powiedziało, że użytkownicy Radeona mogą spodziewać się nawet dwukrotnie większej liczby klatek na sekundę na FSR2 i że technologia będzie dostępna w 2023 roku.

Kontynuując rozmowę na temat oprogramowania, Frank Azor z AMD udostępnił aktualizacje oprogramowania Radeon Adrenaline, w tym nową funkcję, która pojawi się w pierwszej połowie 2023 roku o nazwie AMD HYPR-RX. Ta funkcja będzie optymalizacją za pomocą jednego przycisku, aby zapewnić systemom AMD najlepszą możliwą wydajność bez konieczności samodzielnego wprowadzania wszystkich regulacji.

AMD Zen 4 عرض Oferta

zrzut ekranu: AMD

Team Red podzielił się również swoim zaangażowaniem w dostarczanie najlepszych, zunifikowanych procesorów i procesorów graficznych, współpracując z integratorami systemów, aby wprowadzić linię AMD Advantage na platformę desktopową. Oznacza to łączenie ze sobą procesorów graficznych i procesorów AMD w konfiguracjach systemowych, które zostały starannie zaaranżowane przez firmę AMD, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia z pracy AMD.

Radeon RX 7900 XTX i Radeon RX 7900 XT będą dostępne 13 grudnia 2022 roku. A co z ceną? Odpowiednio 999 USD i 899 USD. To oszałamiające wyróżnienie w porównaniu z flagowym produktem NVIDIA za 1599 dolarów.

Nie możemy się doczekać, aż te procesory graficzne będą działać na wolności! Daj nam znać w komentarzach, co Cię najbardziej ekscytuje w dzisiejszym ogłoszeniu AMD i czy planujesz dokonać aktualizacji przed końcem roku.

READ  Wybór Nintendo eShop — listopad 2022 r