19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Zełenski mówi, że Polska lub Słowacja byłyby lepszymi gospodarzami Eurowizji niż Wielka Brytania

Prezydent Zełenski mówi, że Polska lub Słowacja byłyby lepszymi gospodarzami Eurowizji niż Wielka Brytania

  • Zełenski powiedział, że chce rządzić krajem graniczącym z Ukrainą
  • Finał turnieju zaplanowano na sobotę w Liverpoolu

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wolałby, aby kraj graniczący z Ukrainą był gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji w tym tygodniu niż Wielka Brytania.

Zełenski powiedział, że Polska lub Słowacja byłyby lepszym wyborem na organizację konkursu piosenki, ponieważ obywatele Ukrainy mogliby w nim uczestniczyć.

Anglia ubiega się o organizację tegorocznej Eurowizji w imieniu kraju, zajmując drugie miejsce za Ukrainą, która wygrała konkurs w zeszłym roku.

Finał turnieju ma się odbyć w Liverpoolu w sobotę po tym, jak stało się jasne, że rozdarty wojną kraj nie będzie w stanie zorganizować imprezy.

Komentarze ukraińskiego prezydenta pojawiły się pomimo wiadomości, że Wielka Brytania dostarczy rozdartemu wojną krajowi pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow, stając się pierwszym krajem, który to zrobi.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wolałby, aby kraj graniczący z Ukrainą był gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji w tym tygodniu niż Wielka Brytania.
Brytyjki Alesha Dixon (z lewej) i Hannah Waddingham (z prawej) zmierzą się teraz z Ukrainką Julią Saniną (w środku) z Liverpool Arena.
Ukraińska piosenkarka Maria Jaremczuk (z lewej) występuje na scenie podczas drugiego półfinału 67. dorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpool Arena, 11 maja 2023 r.

Zełenski powiedział BBC: „Mam wielki szacunek dla Anglii i jej społeczeństwa. To niesamowity kraj.

Od początku uważam, że jeśli nie możemy zorganizować Eurowizji, to powinna ona odbyć się w krajach, które mają z nami granicę, takich jak Słowacja, Polska lub w każdym innym kraju, do którego nasi ludzie mogą łatwo dotrzeć. Gdzieś w pobliżu.

Czytaj więcej: Kim jest May Muller, brytyjski wpis do Eurowizji? Wszystko co musisz wiedzieć

„Ważne jest, aby rywalizować. „Niech ludzie pokażą swój talent” – dodał według innych raportów.

Po tym, jak ukraińska grupa hip-hopowa Kalush wygrała finał w Turynie we Włoszech w 2022 roku, krajowy nadawca UA: PBC powiedział, że nie może zorganizować imprezy.

Chociaż oczekuje się, że zwycięzcy każdego roku turnieju będą gospodarzami w następnym roku, państwowy nadawca powiedział, że nie może gościć 67. edycji ze względów bezpieczeństwa w związku z atakiem Rosji na kraj.

Zamiast tego BBC udzieliło wsparcia przejęciu.

READ  Access to Care otwiera nowy ośrodek badań klinicznych w Warszawie

Brytyjki Alesha Dixon i Hannah Waddingham będą teraz gospodarzami zawodów z Liverpool Arena wraz z Ukrainką Julią Saniną.

Komentarze Zełenskiego pojawiły się po tym, jak sekretarz obrony Ben Wallace powiedział parlamentowi, że Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem, który dostarczy Ukrainie precyzyjne pociski dalekiego zasięgu.

Pociski cruise, które mają zasięg do 150 mil, odgrywają kluczową rolę w długo oczekiwanej kontrofensywie tego kraju przeciwko rosyjskim agresorom.

Kosztem 2,2 miliona funtów Ukraina będzie miała teraz rosyjskie wojska i maszyny szturmowe za rosyjską linią frontu. Ale ukraiński rząd zapewnił Wielką Brytanię, że rakiety te będą używane tylko na jej suwerennym terytorium.

Wielka Brytania zgadza się na dostawy rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow na Ukrainę
Członkowie zespołu Kalush Orchestra pozują na scenie z trofeum zwycięzcy i flagami Ukrainy po wygraniu ubiegłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Ukrainy.

Wiadomość pojawia się również w momencie, gdy ogłoszono, że Zelenksy otrzyma zakaz przemawiania do świata na Eurowizji.

Czytaj więcej: Rosja grozi Wielkiej Brytanii po tym, jak zgodziła się dostarczyć Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow

BBC i inni nadawcy uznali, że wystąpienie ukraińskiego prezydenta było zbyt „polityczne”.

Organizatorzy odrzucili prośbę prezydenta Ukrainy o wyprodukowanie niespodziewanego filmu wzywającego 160 milionów widzów do dalszego wspierania ich w obliczu rosyjskiej agresji, donosi The Times.

Europejska Unia Nadawców – sojusz ponad 100 nadawców – odrzuciła prezydenta z powodu obaw, że jego pojawienie się upolityczni to wydarzenie.

Rzecznik Unii powiedział: „Konkurs Piosenki Eurowizji jest międzynarodowym wydarzeniem rozrywkowym i podlega ścisłym regułom i zasadom ustanowionym od samego początku.

„Częściowo jest to spowodowane tym, że jednym z kamieni węgielnych konkursu jest apolityczny charakter imprezy”.

„Niniejsza polityka zabrania możliwości wygłaszania oświadczeń politycznych lub podobnych w ramach konkursu.

Prośba pana Zełenskiego o zwrócenie się do publiczności na Konkursie Piosenki Eurowizji została złożona w godnych podziwu intencjach i niestety nie może zostać spełniona, ponieważ jest to niezgodne z regulaminem imprezy”.