12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Polski wzywa UE do zawieszenia białoruskiego imigranta Busha-The New Indian Express

Za pomocą PTI

Nikozja: Polski prezydent powiedział w czwartek, że Unia Europejska powinna podjąć „konkretne środki”, aby uniemożliwić Białorusi wypychanie migrantów poza swoje granice do Polski.

Prezydent Andrzej Duda nie określił, jakie miałyby być te środki, ale wyraził nadzieję, że linia frontu 27-osobowej federacji, Frondex, otrzyma pomoc wykraczającą poza to, co już zapewnia w terenie.

„Wierzę i wierzę… Władze Białorusi podejmą konkretne kroki, aby zmienić swoje stanowisko” – powiedział Duda po rozmowach z Nicosem Anastasiatesem, Cypryjczykiem z Nikozji.

Tysiące migrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i Afryki zostało przyciągniętych na Białoruś wizami turystycznymi, zachęcone przez Polskę, Litwę i co najmniej trzy kraje UE graniczące z Łotwą i Białorusią.

Wielu, którzy próbowali przedostać się do Polski przez część lasów i bagien, zmarło niedawno z wycieńczenia.

Duda stwierdził, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „całkowicie sprzeczna z prawem międzynarodowym” i oskarżył władze białoruskie o „nieodpowiedzialne zachowanie”.

Duda powiedział, że Polska pracuje nad zapobieżeniem kryzysowi lądowemu na kontynencie i że kraje UE mogą „odpoczywać w pokoju”.

W środę deportowana liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Sikanoskaja ostrzegła przed „katastrofą humanitarną”, która może doprowadzić do migracji na dużą skalę pod rządami Białorusi do Unii Europejskiej.

Polska zajęła twarde stanowisko w obronie swoich granic, mówiąc, że musi bronić swojego bezpieczeństwa narodowego podczas ataku „wojny hybrydowej” prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, w odpowiedzi na poparcie Warszawy dla białoruskiej opozycji.

Anestezjolog powiedział, że UE potępiła wykorzystywanie imigrantów jako narzędzia politycznego i wezwała do działania przeciwko krajom, które to robią.

Cypryjski rząd oskarżył Turcję o celowe wysyłanie imigrantów na Cypr przez etnicznie podzielony naród wyspiarski podzielonej tureckiej północy Cypru. Urzędnicy twierdzą, że Cypr ma większą liczbę wniosków o azyl w porównaniu z jego populacją niż wszyscy inni członkowie UE.

READ  Polscy naukowcy "odkrywają gen, który podwaja ryzyko ciężkiego wola, a nawet śmierci"