19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Polski na igrzyskach olimpijskich w Pekinie wśród bojkotu USA

Prezydent RP Andrzej Duda przyjeżdża na szczyt NATO 14 czerwca 2021 r. w siedzibie Sojuszu w Brukseli w Belgii. Kenzo Tribouillard / Pool przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 18 stycznia (Reuters) – Prezydent Polski Andrzej Duda potwierdził we wtorek Reuterowi, że Pekin weźmie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 i spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Australia, Wielka Brytania, Kanada i Japonia połączyły siły, gdy Stany Zjednoczone bojkotują sytuację w zakresie praw człowieka w Chinach.

„Polska jest suwerennym krajem i sama określa swoją politykę wobec Chin… Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami” – powiedział Reuterowi zagraniczny doradca Dady, Jacques Kumoch.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że dalsze krytykowanie Chin w celu zadowolenia Amerykanów nie leży w interesie Polski, ponieważ stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi pogorszyły się pod rządami prezydenta Joe Bidena.

Relacje polskiego prezydenta z Chinami były ostatnio pozytywne i był zaskoczony szczytem 17+1 z Chinami, ponieważ inne kraje Europy Środkowej wysłały niższych rangą urzędników. Duda mówi, że Polska planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne do zwiększenia udziału w handlu między Europą a Chinami.

Polska państwowa agencja informacyjna PAP jako pierwsza poinformowała o planach Tudy startu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Holandia i Dania zobowiązały się do przyłączenia się do dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022. Czytaj więcej

Chiny zaprzeczają łamaniu praw i potępiają bojkot jako zdradę zasad olimpijskich.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Jonaha Blusińskiej i Alana Charlischa; Edytowanie przez Jonathana Odyssey

READ  Polska i Niemcy rozmawiają o unikaniu zanieczyszczenia śmiercionośnych rzek, ale przygotowują się na każdą ewentualność

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.