21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska ma najwyższy w historii wskaźnik infekcji na New Govt Wave – The New Indian Express

Za pomocą Powiązana prasa

WARSZAWA: Polscy urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że kraj wszedł w nową, piątą falę epidemii koronawirusa, przewidując około 60 000 nowych infekcji dziennie lub więcej w połowie lutego.

Voltaire Kraska, wiceminister zdrowia, powiedział we wtorek, że najbardziej rozpowszechnionym wariantem migracyjnym jest obecnie 19% próbek rozmieszczonych w całym kraju, chociaż 50% znajduje się w województwie pomorskim u północnego wybrzeża Bałtyku.

Jeśli prognozy Ministerstwa Zdrowia okażą się słuszne, częstość nadchodzącej fali będzie dwukrotnie wyższa niż trzeciej fali epidemii COVID-19 wiosną 2021 roku.

We wtorek w Polsce zgłoszono 19 652 nowych przypadków COVID-19 i 377 zgonów.

Wskaźnik zaszczepienia w Polsce wynosi 56,5%, czyli jest znacznie niższy niż w wielu krajach UE, a śmiertelność jest znacznie wyższa niż w populacji.

Z 377 zgonów 300 było nieszczepionych, powiedziała Kroska.

„Są to zgony, których uniknęlibyśmy, gdyby zostali zaszczepieni” – powiedział.

Minister zdrowia Adam Nidzilsky powiedział, że istnieją inne prognozy, że będzie 120 000 nowych codziennych przypadków lub więcej nowych infekcji.

„Musimy powiedzieć, że piąta fala staje się rzeczywistością i możemy spodziewać się wzrostów w przyszłości” – powiedział w poniedziałek Nidzilski.

Powiedział, że system opieki zdrowotnej jest narażony na „ryzyko zbytniego obciążenia”, którego Polska nigdy nie spotkała podczas żadnej dotychczasowej epidemii.

38-milionowa liczba ofiar śmiertelnych z tego kraju w Europie Środkowej osiągnęła obecnie 102 686.

READ  Senat RP przygotowuje się do głosowania nad ustawą medialną