27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Polski Duda zaprzecza, jakoby Stany Zjednoczone były „bardzo ważne” dla bezpieczeństwa narodowego Polski

Prezydent Polski Duda zaprzecza, jakoby Stany Zjednoczone były „bardzo ważne” dla bezpieczeństwa narodowego Polski

Gdy rosyjska okupacja Ukrainy zbliża się do polskiej granicy, prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że wspieranie Stanów Zjednoczonych jest „niezwykle ważne” dla bezpieczeństwa narodowego Warszawy. Potwierdził „doskonałą współpracę” ze Stanami Zjednoczonymi, podkreślając, że Stany Zjednoczone są „światową potęgą, krajem, który może zapewnić nam bezpieczeństwo i jest przyjazny Polsce”.

Komentarze Dudy pojawiły się zaledwie kilka dni po wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Kamali Harris. Po jednej stronie spotkania z Harrisem Duda powiedział, że obaj przywódcy dyskutowali o ciężarze Polski związanym z napływem uchodźców. Duda wezwał także konsulat USA do przyspieszenia procesu dyplomatycznego, aby uciekający Ukraińcy mogli ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie po krótkiej przerwie między dwoma członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w sprawie dostaw samolotów bojowych na Ukrainę. W komunikacie prasowym Harris jasno dał do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone i Polska są „zjednoczone”, aby pomóc Ukrainie. Podkreślił zaangażowanie Polski w bezpieczeństwo regionalne, zobowiązując się do dwóch systemów rakietowych Patriot, które zostały „tymczasowo” przeniesione z Niemiec w zeszłym tygodniu.

Stany Zjednoczone odrzuciły polską propozycję wysłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę

Polska zaoferowała, że ​​w miniony wtorek przekaże Ukrainie swoje myśliwce MiG-29, aby udaremnić ofensywę Rosji na Ukrainę. Zapowiedział jednak, że samoloty zostaną dostarczone tylko na lotnisko Rammstein w Niemczech, a decyzję o ich dostawie na Ukrainę pozostawi sojusz USA-NATO. Ogłoszenie było zaskoczeniem dla urzędników amerykańskich. Waszyngton szybko odrzucił ten pomysł, mówiąc, że Pentagon był „głęboko zaniepokojony planem wysłania myśliwców z bazy USA/NATO, aby przeleciały nad Rosją, aby konkurować z Rosją na Ukrainie”.

Rzecznik Pentagonu Kirby powiedział, że plan „nie jest wykonalny”. Podkreślił, że decyzja ta nie była sygnałem formalnego śledztwa antymonopolowego w Waszyngtonie. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, że propozycja Polski jest stanowcza” – powiedział FT.

READ  Prezes KHNP spotkał się z wybitnymi postaciami Czech i Polski podczas wizyty w 2 krajach

(Zdjęcie: AP)

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej