6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Polski Duda zaprzecza, jakoby Stany Zjednoczone były „bardzo ważne” dla bezpieczeństwa narodowego Polski

Gdy rosyjska okupacja Ukrainy zbliża się do polskiej granicy, prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że wspieranie Stanów Zjednoczonych jest „niezwykle ważne” dla bezpieczeństwa narodowego Warszawy. Potwierdził „doskonałą współpracę” ze Stanami Zjednoczonymi, podkreślając, że Stany Zjednoczone są „światową potęgą, krajem, który może zapewnić nam bezpieczeństwo i jest przyjazny Polsce”.

Komentarze Dudy pojawiły się zaledwie kilka dni po wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Kamali Harris. Po jednej stronie spotkania z Harrisem Duda powiedział, że obaj przywódcy dyskutowali o ciężarze Polski związanym z napływem uchodźców. Duda wezwał także konsulat USA do przyspieszenia procesu dyplomatycznego, aby uciekający Ukraińcy mogli ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie po krótkiej przerwie między dwoma członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w sprawie dostaw samolotów bojowych na Ukrainę. W komunikacie prasowym Harris jasno dał do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone i Polska są „zjednoczone”, aby pomóc Ukrainie. Podkreślił zaangażowanie Polski w bezpieczeństwo regionalne, zobowiązując się do dwóch systemów rakietowych Patriot, które zostały „tymczasowo” przeniesione z Niemiec w zeszłym tygodniu.

Stany Zjednoczone odrzuciły polską propozycję wysłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę

Polska zaoferowała, że ​​w miniony wtorek przekaże Ukrainie swoje myśliwce MiG-29, aby udaremnić ofensywę Rosji na Ukrainę. Zapowiedział jednak, że samoloty zostaną dostarczone tylko na lotnisko Rammstein w Niemczech, a decyzję o ich dostawie na Ukrainę pozostawi sojusz USA-NATO. Ogłoszenie było zaskoczeniem dla urzędników amerykańskich. Waszyngton szybko odrzucił ten pomysł, mówiąc, że Pentagon był „głęboko zaniepokojony planem wysłania myśliwców z bazy USA/NATO, aby przeleciały nad Rosją, aby konkurować z Rosją na Ukrainie”.

Rzecznik Pentagonu Kirby powiedział, że plan „nie jest wykonalny”. Podkreślił, że decyzja ta nie była sygnałem formalnego śledztwa antymonopolowego w Waszyngtonie. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, że propozycja Polski jest stanowcza” – powiedział FT.

READ  Wielka wojna czeka w Polsce liderkę ERC Laurenę

(Zdjęcie: AP)

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej