20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent mówi: „Ukraina na pewno wygra” Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „Ukraina na pewno wygra” podczas podróży służbowej do południowego miasta Mikołajów, ponieważ na wschodzie kraju trwają walki.

Prezydent rozdawał medale i robił selfie z żołnierzami w czymś, co wydaje się podziemnym schronem, zgodnie z filmem zamieszczonym na jego oficjalnym koncie Telegram.

„Nasi odważni ludzie. Każdy z nich bardzo ciężko pracuje” – powiedział. „Na pewno będziemy czekać! Na pewno wygramy.”

Wojska rosyjskie dotarły na przedmieścia Mikołajowa na początku marca, ale potem przeniosły się na wschodnie i południowe krańce regionu, gdzie trwają zacięte walki.

„Prezydent obejrzał budynek Obwodowej Administracji Państwowej w Mikołajowie, który został zniszczony w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich” – poinformowało biuro Zełenskiego.

Pod koniec marca rosyjska rakieta wysadziła krater w budynku, zabijając 37 osób.

Ukraina powoli osiągała swój cel, jakim było wyzwolenie Chersonia, jednego z najważniejszych strategicznie miast Ukrainy nad Morzem Czarnym, położonego mniej niż 70 mil od Mikołajowa.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Ukraińskie media podały w sobotę rano, że eksplozja samochodu w Chersoniu zraniła szefa więzienia, co wydaje się być atakiem dokonanym przez ukraińskich zwolenników działających na okupowanych terytoriach rosyjskich.

Nastąpił wzrost ukraińskich wojen partyzanckich, szczególnie na południu kraju wokół Chersoniu.

Zełenski ogłosił podczas swojego patriotycznego przemówienia w piątek wieczorem, że rosyjskie siły wypuściły słynną sanitariuszkę o pseudonimie „Tyra”, Julię Bajewską, której nagranie zostało przemycone z oblężonego miasta Mariupol przez zespół Associated Press, trzy miesiące po tym, jak została tam wzięta do niewoli.

„Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pracowali nad tym rezultatem. Taira jest już w domu. Będziemy nadal pracować, aby uwolnić wszystkich” – powiedział.

Paievska przekazała klipy dwóm dziennikarzom Associated Press, którzy byli ostatnimi korespondentami międzynarodowymi w oblężonym ukraińskim mieście Mariupol. Jednemu dziennikarzowi udało się uciec, ukrywając klipy w tamponie 15 marca. Paievska została wzięta jako zakładniczka następnego dnia.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim ostatnim briefingu wywiadowczym stwierdziło, że Rosja prawdopodobnie wznowi swoje postępy we wschodniej Ukrainie, z zamiarem wniknięcia głębiej w region Doniecka i okrążenia enklawy wokół oblężonego miasta Siewierodonieck od północy.

Rosja dąży do całkowitego zdobycia Siewierodoniecka, dużego miasta dążącego do całkowitej kontroli nad wschodnim regionem Ługańska.

Uważa się, że w środku jest uwięzionych ponad 500 cywilów, w tym 40 dzieci Fabryka Azota w mieście. Tygodnie rosyjskich bombardowań Siewierodoniecka, w tym jego regionu przemysłowego, obróciły większość miasta w gruzy.

Zbombardowanie zakładu azotowego miało już wcześniej krwawe echo Oblężenie hut w Azovstal W południowym porcie Mariupol, gdzie setki bojowników i cywilów schroniło się przed rosyjskim bombardowaniem.

Wielka Brytania ostrzegła również w sobotę, że Rosja prawdopodobnie będzie uzasadniać zaniżanie rozróżnienia między ukraińskimi celami cywilnymi i wojskowymi w regionie, jeśli cywile w Siewierodoniecku nie zaakceptują rosyjskiej oferty ewakuacji istniejącymi korytarzami. Moskwa wcześniej oskarżyła Ukrainę o blokowanie planów otwarcia korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej, która mogłaby opuścić region.

Plany ewakuacyjne mają na celu sprowadzenie ludności cywilnej z fabryki Azot do Swatowa, miasta na północ od Siewierodoniecka kontrolowanego przez siły prorosyjskie.

Gubernator okręgu poinformował, że w nocy rosyjski ostrzał uszkodził budynek komunalny i doprowadził do pożaru kompleksu mieszkalnego w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy.

Negocjacje pokojowe między tymi dwoma krajami w dużej mierze utknęły w martwym punkcie, gdy walki przerodziły się w Brutalna wojna na wyniszczenieObie strony wskazały, że powrót do rozmów może być trudny.

W sobotę szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego David Arachhamiya powiedział, że rozmowy z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po przeprowadzeniu przez Kijów „serii kontrataków”.

Komentując uwagi Arakhamii, Dmitrij Miedwiediew, szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i były prezydent, napisał na swoim Telegramie, że do sierpnia „pytanie będzie, czy będziemy mieli z kim porozmawiać”, w najnowszej serii wypowiedzi seniora. urzędnicy. Urzędnicy rosyjscy, którzy kwestionowali stan Ukrainy.

READ  Aliko Dangote otwiera mega fabrykę nawozów w Nigerii, gdy zbliża się kryzys żywnościowy