29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Litwa twierdzi, że obowiązują sankcje na towary przewożone do Kaliningradu

Litwa twierdzi, że obowiązują sankcje na towary przewożone do Kaliningradu

WILNO (Reuters) – Od soboty wejdzie w życie zakaz tranzytu towarów objętych sankcjami Unii Europejskiej przez jej terytorium do obwodu kaliningradzkiego Rosji – poinformowały litewskie władze.

Wiadomość o zakazie pojawiła się w piątek za pośrednictwem wideoklipu nadanego przez gubernatora regionu Antona Alichanowa. Czytaj więcej

Lista sankcji UE obejmuje w szczególności węgiel, minerały, materiały budowlane i zaawansowaną technologię, a Alichanow powiedział, że zakaz obejmie około 50% materiałów importowanych przez Kaliningrad.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jej natychmiastowy start potwierdził dział frachtowy litewskich kolei państwowych w liście do klientów po „wyjaśnieniu” Komisji Europejskiej w sprawie mechanizmu nakładania sankcji.

Alechanow, wzywając obywateli, by nie uciekali się do panikowych zakupów, powiedział, że dwa statki już przewożą towary między Kaliningradem a Petersburgiem, a siedem kolejnych będzie w służbie do końca roku.

„Nasze promy przeniosą cały towar” – powiedział w sobotę.

Rzecznik litewskich kolei potwierdził treść listu, ale odmówił dalszych komentarzy. Departament Stanu nie odpowiedział na prośbę agencji Reuters o komentarz.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adominas powiedział telewizji publicznej, że jego instytucja czeka na „wyjaśnienia Komisji Europejskiej w sprawie stosowania europejskich sankcji na tranzyt towarów w Kaliningradzie”.

Kaliningrad leży między Polską a Litwą, które są członkami Unii Europejskiej i NATO, i odbiera dostawy z Rosji koleją i gazociągami przez Litwę.

Będąc siedzibą dowództwa rosyjskiej floty bałtyckiej, enklawa została przejęta od nazistowskich Niemiec przez Armię Czerwoną w kwietniu 1945 roku i przekazana Związkowi Radzieckiemu po II wojnie światowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowa sprawozdawczość Andriosa Setasa w Wilnie; Dodatkowa sprawozdawczość Kate Abnett w Brukseli; Montaż przez Johna Stonestreeta i Christinę Fincher

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Rosyjskie drony zabijają 4 osoby w akademiku na Ukrainie, gdy rywale kończą