20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Wielkiej Brytanii wzywa Senat do wycofania się z wysiłków mających na celu zablokowanie ustawy o deportacji z Rwandy

Premier Wielkiej Brytanii wzywa Senat do wycofania się z wysiłków mających na celu zablokowanie ustawy o deportacji z Rwandy

Londyn (AFP) – Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak W poniedziałek zapowiedział rozpoczęcie lotów deportacyjnych do Rwandy tego lata i wezwał niewybieraną Izbę Lordów, aby zaprzestała blokowania jego decyzji. Główną polityką jest zakończenie fali małych łódek Przewóz imigrantów przez kanał La Manche.

Przepisy umożliwiające rozpoczęcie lotów są wstrzymywane przez trwający od ponad dwóch miesięcy spór między Izbą Lordów a wybraną Izbą Gmin, który pokrzyżował wcześniejsze plany Sunaka dotyczące obsługi lotów deportacyjnych przed wyborami lokalnymi w przyszłym tygodniu.

Obie izby omówią ustawodawstwo w poniedziałek, a Sunak powiedział, że pozostaną na posiedzeniu do czasu jego zatwierdzenia.

Impas parlamentarny to tylko kolejna przeszkoda opóźniająca realizację planu, który był wielokrotnie blokowany serią orzeczeń sądów i sprzeciwem obrońców praw człowieka, którzy twierdzą, że jest on nielegalny i nieludzki. Zwolennicy migracji obiecali kontynuować walkę z tym zjawiskiem.

„Przez prawie dwa lata nasi przeciwnicy używali wszelkich dostępnych sztuczek, aby zapobiec bójkom i utrzymać skuteczność głosowania” – powiedział Sunak reporterom w Londynie. „Ale to wystarczy. Żadnych więcej uników, żadnych zwłok”.

Rząd planuje deportację części osób, które nielegalnie przedostały się do Wielkiej Brytanii do Rwandy, aby odstraszyć migrantów ryzykujących życie na nieszczelnych pontonach w nadziei, że po dotarciu do Wielkiej Brytanii będą mogli ubiegać się o azyl.

Tim Bell, profesor nauk politycznych na Queen's University, powiedział, że choć decyzja Sunaka o pozostawieniu parlamentu na posiedzeniu przez dłuższy okres prawdopodobnie zapewni przyjęcie ustawodawstwa, perspektywa dalszych skarg do sądu wydawała się prawdopodobna pomimo sformułowań projektu ustawy mających na celu tak frustrujące . Uniwersytet Maryi w Londynie.

„Jeśli (rządowi) uda się uchwalić ustawodawstwo, nie sądzę, aby było ono koniecznie gotowe do wdrożenia” – powiedział. „Będziemy świadkami prób legalnego zapobiegania deportacjom”.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych: Co najmniej 100 osób zginęło w wyniku silnych trzęsień ziemi, które nawiedziły zachodni Afganistan

Sunak związał swoją przyszłość polityczną z wyjazdami deportacyjnymi, obiecując „zatrzymać łodzie” jako kluczową część swojego przemówienia do wyborców, a sondaże wykazały, że Sunak Partia Konserwatywna pozostaje daleko w tyle za Partią Pracy przed wyborami powszechnymi Później tego roku. Wybory samorządowe, które odbędą się w przyszłym tygodniu, postrzegane są jako miara wyników partii w wyborach powszechnych.

Debata w Wielkiej Brytanii ma miejsce w momencie, gdy kraje Europy Zachodniej i Ameryki Północnej szukają sposobów na spowolnienie rosnącej liczby migrantów w obliczu wojny, zmian klimatycznych i represji politycznych zmuszających ludzi do opuszczenia domów.

Przeprawy małymi łódkami to: Silny problem polityczny w Wielkiej BrytaniiJest to postrzegane jako dowód niepowodzenia rządu w kontrolowaniu imigracji.

Liczba migrantów przybywających do Wielkiej Brytanii na małych łódkach wzrosła do 45 774 w 2022 r. w porównaniu z zaledwie 299 cztery lata temu, a osoby ubiegające się o azyl płacą gangom przestępczym tysiące funtów za przewóz przez kanał La Manche.

W ubiegłym roku liczba przypływających małych łodzi spadła do 29 437 osób, w związku z rozprawieniem się rządu z przemytnikami ludzi i osiągnięciem porozumienia w sprawie repatriacji Albańczyków.

„Myślę, że najważniejszym wnioskiem jest desperacja rządu w przyjęciu tego ustawodawstwa w oparciu o założenie, że umożliwi mu ono przynajmniej wpłacenie zaliczki w zamian za obietnicę zatrzymania łodzi” – powiedział Bell.

Choć Sunak przyznał, że nie dotrzyma pierwotnego terminu zorganizowania wiosną tego roku pierwszych samolotów deportacyjnych, za opóźnienie zwalił winę na ciągły opór ze strony opozycyjnej Partii Pracy.

Sunak powiedział w poniedziałek, że pierwsze loty wystartują za 10–12 tygodni, ale odmówił podania szczegółów dotyczących liczby osób deportowanych ani dokładnej daty lotów. Powiedział, że te informacje mogą pomóc przeciwnikom w dalszych próbach udaremnienia tej polityki.

Sunak powiedział, że przygotowując się do zatwierdzenia ustawy, rząd wynajął już samoloty na loty w ramach deportacji, zwiększył przestrzeń w ośrodkach detencyjnych, zatrudnił więcej specjalistów ds. imigracji i zwolnił przestrzeń sądową do rozpatrywania odwołań.

READ  Nowe chińskie przepisy dotyczące COVID budzą niepokój, ponieważ niektóre miasta zawiesiły rutynowe testy

Zasugerował także, że rząd jest gotowy zignorować Europejski Trybunał Praw Człowieka, jeśli będzie próbował zablokować deportacje.

„Jesteśmy gotowi, plany są gotowe i te loty odbędą się bez względu na wszystko” – powiedział Sunak. „Żaden zagraniczny sąd nie zabroni nam startu samolotów”.

Obecne ustawodawstwo, znane jako Rwanda Safety Bill, jest odpowiedzią na wniosek A Decyzja Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii Który zablokował loty deportacyjne, ponieważ rząd nie mógł zagwarantować bezpieczeństwa migrantom wysyłanym do Rwandy. Po podpisaniu nowego traktatu z Rwandą mającego na celu zwiększenie ochrony migrantów, rząd zaproponował nowe przepisy uznające Rwandę za bezpieczny kraj.

Ustawa utknęła w martwym punkcie O specyfice brytyjskiego systemu prawnego. Izba Lordów ma za zadanie kontrolę i wprowadzanie poprawek do środków zatwierdzonych przez Izbę Gmin, ale nie ma uprawnień do bezpośredniego blokowania ustawodawstwa.

W rezultacie projekt ustawy o Rwandzie krążył między izbami parlamentu, przy czym Izba Lordów wielokrotnie zgłaszała poprawki, ale Izba Gmin je odrzucała, a następnie Izba Gmin zwracała ustawodawstwo do Senatu.

Sunak ma nadzieję, że ten legislacyjny „ping-pong”, jak nazywa go brytyjska prasa, zakończy się we wczesnych godzinach porannych we wtorek.

Krytycy polityki rządu odmówili podjęcia kolejnego posunięcia. James Wilson, dyrektor Detention Action, która prowadzi kampanię przeciwko łamaniu praw człowieka w systemie imigracyjnym, nalegał, aby społeczeństwo wyjrzało poza polityczny impas i przypomniało sobie, o co toczy się gra.

„Ostatecznie najważniejsze nie są tu tajniki parlamentu, ani to, co się tam dzieje” – powiedział Associated Press. „Ostatecznie chodzi o ludzi. Tu chodzi o życie ludzi”.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP pod adresem: https://apnews.com/hub/migration