20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Polski zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy UE z Białorusią

Premier Polski zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy UE z Białorusią

Polski premier Donald Tusk udał się w sobotę na granicę z Białorusią, zewnętrzną granicę UE z państwem autokratycznym, i zapowiedział podjęcie dalszych działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na całej wschodniej granicy.

Pan. Tusk oskarżył sojuszniczą Rosji Białoruś o wzmożenie, jak to określił, „wojny hybrydowej” z Zachodem poprzez zachęcanie migrantów do wjazdu do UE. Przyrzekł, że Polska nie będzie szczędzić wydatków na ochronę swoich granic.

„Wiem, że każdego dnia dochodzi do większej liczby nielegalnych przepraw” – powiedział. Tusk opowiedział reporterom na granicy, gdzie spotkał się z polskim personelem wojskowym, funkcjonariuszami straży granicznej i policją.

Po objęciu urzędu w grudniu br. Pierwsza podróż transgraniczna Duska ma miejsce po powrocie polskiego sędziego na Białoruś w tym miesiącu. Powiedział, że spotkał się z prześladowaniami w demokratycznej Polsce, ale władze potępiły go jako zdrajcę i toczy się wobec niego śledztwo w sprawie podejrzenia o szpiegostwo.

Pan. Tusk zastąpił narodową partię konserwatywną, skłóconą z UE w kwestiach praworządności. Partia Prawo i Sprawiedliwość zajęła zdecydowane stanowisko przeciwko imigracji po przejęciu władzy w 2015 r., co kłóciło się z innymi europejskimi sojusznikami.

Od tego czasu ogólne nastroje antyimigracyjne w całej Europie uległy wzmocnieniu. Pan. Choć Tusk nie stosuje części ostrej retoryki antyimigracyjnej swoich poprzedników, to jednocześnie sprzeciwia się nieograniczonej imigracji.

„To nie tylko wewnętrzna granica Polski, ale także granica Unii Europejskiej. Dlatego nie mam wątpliwości, że cała Europa – wiem, że to osiągniemy – zainwestuje w bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski i w bezpieczeństwo naszej granicy” – powiedział. – stwierdził Tusk.

„W obronie Polski nie ma ograniczeń co do środków” – oświadczył dowódcom sił obronnych na granicy.

Wizyta ma miejsce na kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu, a p. Wydaje się, że Tusk chce wysłać wyborcom sygnał, że jego partia polityczna Sojusz Obywatelski wspiera bezpieczeństwo granic i tamtejszych umundurowanych funkcjonariuszy.

READ  Wszyscy muszą zagrać, gdy Argentyna zmierzy się z Polską

„Przyszedłem dzisiaj przede wszystkim po to, aby zarówno dowódcy, jak i ich podwładni nie mieli wątpliwości, że polski rząd i polski rząd są z nimi w każdej sytuacji, tu, na granicy” – powiedział. „Polska opinia publiczna chce wiedzieć więcej. Więcej o bardzo trudnej i wymagającej pracy wszystkich osób zaangażowanych w ochronę polskiej granicy.

Kryzys wybuchł na Białorusi, wschodniej granicy UE, w 2021 r., kiedy zaczęła napływać tam duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Unia Europejska oskarżyła prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o zachęcanie do imigracji w celu destabilizacji UE.

Poprzedni rząd Polski odpowiedział na kryzys budując wysoki żelazny mur.

To jest artykuł premium, dostępny tylko dla naszych subskrybentów. Ponad 250 artykułów premium do przeczytania co miesiąc

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.