15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pożar na weselu w Iraku: co najmniej 100 osób zginęło w północno-wschodniej prowincji Niniwa

Pożar na weselu w Iraku: co najmniej 100 osób zginęło w północno-wschodniej prowincji Niniwa

Khaled Al-Mousili / Reuters

Pracownik służb ratunkowych spaceruje po gruzach na miejscu po śmiertelnym pożarze podczas przyjęcia weselnego w irackiej prowincji Niniwa, 27 września.CNN

Według oficjalnej irackiej agencji prasowej, powołującej się na władze lokalne, w pożarze, który wybuchł na weselu w północnym Iraku, zginęło co najmniej 100 osób, a 150 zostało rannych.

Iracka Obrona Cywilna stwierdziła, że ​​katastrofa, która wydarzyła się w rejonie Al-Hamdaniya, na północny wschód od prowincji Niniwa, została spowodowana przez fajerwerki, świece i inne materiały użyte podczas ceremonii ślubnej.

Gubernator Niniwy Najm al-Jubouri powiedział oficjalnej irackiej agencji prasowej, że ranni zostali przewiezieni do szpitali w Niniwie i regionie Kurdystanu.

Według irackiej agencji prasowej Al-Jubouri powiedział, że „nadal nie ma ostatecznej liczby zabitych i rannych”.

Filmy z miejsca zdarzenia pokazują gęsty dym unoszący się z sali weselnej Al Haitham, gdy na zewnątrz gromadzą się tłumy i karetki pogotowia.

Jeden z gości weselnych powiedział lokalnym mediom, że parze młodej nic się nie stało, ale byli zdruzgotani.

Khaled Al-Mousili / Reuters

Ludzie gromadzą się przed szpitalem po śmiertelnym pożarze.

„Narzeczeni mają się dobrze. Właśnie z nimi byłem, ale ich stan jest opłakany z powodu tego, co przydarzyło się tu ludziom” – powiedział gość prywatnemu irackiemu kanałowi Al-Oula.

Iracka Agencja Informacyjna podała, że ​​sala weselna, w której wybuchł pożar, została pokryta wysoce łatwopalnymi panelami Ecobond, co naruszyło wymogi instrukcji bezpieczeństwa.

W oświadczeniu Obrony Cywilnej napisano: „Pożar doprowadził do zawalenia się części hali w wyniku użycia wysoce łatwopalnych, tanich materiałów budowlanych, które zapadają się w ciągu kilku minut po wybuchu pożaru”.

Khaled Al-Mousili / Reuters

Iraccy urzędnicy spacerują po pożarze, który dotknął przyjęcie weselne.

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez jego biuro, premier Muhammad Shiaa Al-Sudani zlecił swojemu rządowi pomoc osobom dotkniętym pożarem.

READ  Biden: G7 zakazuje importu rosyjskiego złota, by wywierać presję na Putina na Ukrainę

Według jego biura i irackiej Agencji Narodowej przywódca iracki skontaktował się telefonicznie z gubernatorem Niniwy w sprawie zdarzenia i zarządził pełną mobilizację do pomocy ofiarom.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Iraku złożyła we wtorek kondolencje członkom rodzin zabitych i rannych, określając incydent jako „ogromną tragedię”.

„Jestem zszokowany i zraniony straszliwą liczbą ofiar śmiertelnych i obrażeniami w pożarze” – oznajmiła misja na X, znanym wcześniej jako Twitter.

To najświeższa wiadomość, która będzie aktualizowana.