20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie wykorzystanie szuka sojuszników z UE w wysiłkach na rzecz kontroli cen węgla

Polskie wykorzystanie szuka sojuszników z UE w wysiłkach na rzecz kontroli cen węgla

15 czerwca 2021 r. w Bogotinii uruchomiona zostanie chłodnia kominowa elektrowni węglowej Turów należącej do PGE. Zdjęcie zrobione 15 czerwca 2021 r. REUTERS / David W Cerny

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 11 kwietnia (Reuters) – największy w Polsce zakład energetyczny PGE (PGE.WA) Prowadził rozmowy z decydentami w innych krajach UE w celu zmniejszenia kosztów reform rynku emisji dwutlenku węgla, twierdząc, że uniemożliwiłoby to starania o przejściu z węgla na czystsze paliwa.

Organizacja Handlu UE (ETS), elektrownie i inni wielcy emitenci muszą uzyskać pozwolenie na pokrycie swoich emisji dwutlenku węgla, co od dawna budzi sprzeciw w Polsce, polegając na węglu, który jest ponad 70% emisyjnym paliwem kopalnym. Jego moc.

Ponieważ ceny węgla osiągnęły rekordowo wysoki poziom prawie 100 euro (109 USD) za tonę na początku tego roku, koszt zrównoważenia tych emisji wzrósł, zwiększając obawy o wyższe koszty energii, co komplikuje unijne negocjacje w sprawie reform rynku węgla.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział na konferencji prasowej, że wie, iż zawieszenie ETS jest „politycznie niemożliwe”.

Ale PGE prowadzi rozmowy z holenderskimi, francuskimi i niemieckimi posłami do Parlamentu Europejskiego, aby szukać wsparcia dla wysiłków na rzecz ograniczenia rosnących cen węgla, gdy inne kraje odchodzą od kosztów energii.

Już teraz istnieje mechanizm, który pozwalałby na wydawanie dodatkowych zezwoleń, jeśli cena CO2 jest co najmniej trzykrotnie wyższa od średniej ceny w ciągu dwóch lat poprzedzających sześć miesięcy, a decydenci uznają, że nie odzwierciedla to podstaw rynkowych.

Dąbrowski powiedział, że choć nie precyzuje, jaką cenę Polska uważa za akceptowalną, Polska szuka bardziej elastycznego sposobu na zwiększenie licencji po niższych cenach.

READ  FNE: Pasaż w Gdyni Polski FF 2021

Aby zmniejszyć uzależnienie od węgla, PGE zamierza do 2030 roku zwiększyć moc elektrowni wiatrowych o 3,5 gigawata.

„Dziś UE wywiera dużą presję… na firmy takie jak my, praktycznie blokując naszą transformację i nie wspierając naszych inwestycji” – powiedziała na tej samej konferencji prasowej wiceprezes PGE Wanda Buck.

(1 USD = 0,9184 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Anny Gopher; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.