29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska przejmuje rosyjski „sojusz szpiegowski” porzucony w Warszawie dla Ukrainy w trakcie dwustronnego sporu

W poniedziałek burmistrz stolicy Polski przejął kontrolę nad dawną rosyjską bazą dyplomatyczną znaną jako „gniazdo szpiegów” do użytku na Ukrainie. Warszawa pomaga naszym ukraińskim przyjaciołom – powiedział burmistrz Rafael Trusskowski.

„Wycofaliśmy tzw. „gniazdo szpiegowskie” i chcielibyśmy je przekazać naszym ukraińskim gościom – powiedział, nazywając budynek miejscowym pseudonimem, czyli „Szpiegowo”. Wszedł do lokalu za kaucją iz ambasadorem Ukrainy w Polsce. Urzędnik ambasady rosyjskiej obecny na miejscu zdarzenia również zaprotestował przeciwko przeprowadzce.

Dumny z dziesiątek mieszkań i 10 pięter, budynek wybudowany na południu stolicy w latach 70. był niegdyś używany przez ambasadorów sowieckich, a następnie przez ambasadę rosyjską. Witryna, porzucona w praktyce od lat 90., nie funkcjonuje już i jest przedmiotem sporu prawnego między Polską a Rosją, w którym obie strony roszczą sobie prawa własności.

W 1974 roku mieszkania zostały wybudowane na podstawie umowy przeniesienia gruntów między Polską a Związkiem Radzieckim, który nabył dziewięć nowych nieruchomości w Moskwie i Warszawie. Strona sowiecka powinna była zaoferować Polsce odpowiednik w Moskwie, ale to się nigdy nie zmaterializowało.

W 2008 roku Warszawa wypowiedziała umowę i zażądała zwrotu budynku. Polski sąd nakazał Rosji podporządkować się w 2016 roku i nakazał Polsce zapłacić 7,8 mln shlodi (1,7 mln euro, 1,8 mln USD) odszkodowania za nielegalne zajmowanie terenu.

Moskwa odmówiła pójścia za nim. Andrij Deshchytsia, ambasador Ukrainy w Polsce, powiedział, że strona „z pewnością będzie służyć Ukrainie i Ukraińcom”. „Może to być szkoła, a może przedszkole lub mieszkanie”, powiedział dziennikarzom. „Chcemy to robić legalnie, nie. Jak Rosjanie”.

„Nie chcemy niczego okupować, zanim stanie się to legalne”.

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości , Z ostatniej chwili I Ogłoszenia na żywo IPL 2022 Tutaj.

READ  United Cup 2023: Drużyna USA pokonała Polskę i awansowała do finału, gdzie w niedzielę zmierzy się z Grecją lub Włochami.