29 listopada, 2021

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie telewizje mierzą się z rezystorem DVB-T2

Ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych straci sygnał telewizyjny, gdy w przyszłym roku kraj przejdzie na standard DVB-T2.

Według Cyfrowa Polska, Związku Importerów i Producentów Urządzeń Elektrycznych i Elektronicznych (ZIPSEE Digital Poland) oraz Narodowego Instytutu Mediów (KIM), odsetek odbiorców sprzedanych z modułem DVB-T2 znacząco wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat. W rzeczywistości w 2016 roku standard obsługiwała ponad połowa urządzeń dostępnych na rynku, a do końca 2020 roku, ze względu na nowe przepisy, prawie wszystkie.

Dyrektor KIM Miroslav Kalinowski zaznaczył jednak: „Te dane są obiecujące, ale według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju jest nadal całkowicie pozbawionych odbioru telewizji naziemnej.

„Wiedza o nadchodzących zmianach w jakości transmisji jest wciąż ograniczona. Widzowie mogą nadal nie zdawać sobie sprawy z problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, co w przyszłym roku może wpłynąć na ich rodziny. A w wielu przypadkach trzeba kupić nowy odbiornik ”.

Tymczasem Michał Kanownik, szef Cyfowa Polska, powiedział: „Wiemy, że niektórzy Polacy używają obecnie odbiorników do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, ale może nie być właściwe zajmowanie się nowym rodzajem sygnału. że nie ma ryzyka przy zakupie sprzętu, np. dekoderów, które tylko spełniają nowe wymagania do obsługi standardu DVB-T2 HEVC”.

W kraju trwa kampania w mediach społecznościowych, która ma przygotować słupy do przejścia na standard DVB-T2 HEVC i przypomnieć odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej o konieczności wymiany telewizorów na urządzenia zgodne z projektem. Według Kanownika kampania potrzebuje mocnego i jasnego przekazu. „Konsumenci muszą otrzymać jasny komunikat, że nawet urządzenia z płaskim ekranem zakupione w ostatnich latach nie gwarantują zgodności z nowym formatem transmisji”.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej jest dodatkiem do kryzysu dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. Branża producentów i dystrybutorów elektroniki obawia się, że wiosną przyszłego roku może zabraknąć w naszym kraju odbiorników kompatybilnych z kodekami DVB-T2 i HEVC. Zbliżający się sezon świąteczny może znacząco zmienić się w tym aspekcie, a zdaniem Kanownika „warto, aby konsumenci zastąpili nim urządzenia obsługujące nowy standard”.

READ  Portret Sobina zakupiony na pchlim targu w Polsce pochodzi z XIX wieku