19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko historykom masakry | Polska

Polski Sąd Apelacyjny uchyla wyrok przeciwko dwóm czołowym historykom Holokaustu oskarżonym o zniesławienie. Sprawa obserwowana z bliska II wojna światowa w Polsce rodzi pytania o wolność badań.

Wytoczono pozew cywilny przeciwko prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Krabowskiemu za książkę o współudziale Polaków katolickich w ludobójstwie Żydów podczas okupacji hitlerowskich Niemiec. Polska.

Knight With End udokumentował wiele takich spraw, ale powództwo wytoczyła synowa Edwarda Malinowskiego, wojennego burmistrza wsi Malinov w północno-wschodniej Polsce.

W książce czytamy, że miejscowi Żydzi mogli zostać zmasakrowani przez wojska niemieckie.

W lutym, Sąd nakazuje Enkilkingowi i Krabowskiemu przeprosić LesciaskąIch twierdzenie zostało uznane za „fałszywe”.

W poniedziałek sędzia polskiego Sądu Apelacyjnego uchylił to orzeczenie, choć nie mówił o ścisłości tekstu książki.

Zamiast tego Jonah Vinevska-Sadomska nazwała sprawę „niedopuszczalnym naruszeniem wolności badań naukowych i wolności słowa”.

„Sala sądowa nie jest odpowiednim miejscem na debatę historyczną” – dodał sędzia.

Vinevska-Sadomska stwierdziła, że ​​sprawdzenie metody badawczej czy surowca jest „niedopuszczalną cenzurą i ingerencją w wolność badań i pracy naukowej”.

Werdykt został pozytywnie przyjęty przez Krabowskiego i Engelkinga, którzy na facebookowym poście ogłosili go „wielkim sukcesem”.

„Werdykt witamy z wielką radością i satysfakcją, ponieważ wywarł bezpośredni wpływ na wszystkich polskich uczonych, a zwłaszcza historyków. Masakra, „Oni powiedzieli.

Warszawska organizacja, która wspiera Lessiaskę, zapowiedziała odwołanie do Sądu Najwyższego.

Sprawa toczyła się w napiętym politycznym środowisku, krytycy oskarżali nacjonalistyczny rząd o próby wybielenia polskiej historii i promowanie akademickiego śledztwa w sprawach współpracy.

Yat Washham z obu stron Atlantyku potępił pomnik Holokaustu oraz różne organizacje i badaczy żydowskich za zniesławienie.

Niemal 6 mln Polaków, w tym 3 mln Żydów, zostało zniszczonych podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945.

Postawa żydowskich sąsiadów katolickich Polaków była zupełnie inna w czasach, gdy nawet podanie szklanki wody Żydowi groziło śmiercią.

READ  Polska zmierza do ograniczenia importu węgla z Rosji, aby zmniejszyć swoją zależność energetyczną

Było wiele udokumentowanych przez historyków przypadków zaniedbań, a czasem okrucieństwa wobec żydowskich Polaków, ale było też wiele historii o odwadze.

Ponad 7000 Polaków niż jakikolwiek inny kraj zostało nazwanych „sprawiedliwymi w narodach”, co Izrael używa, aby opisać nie-Żydów, aby ratować życie przed zagładą Żydów.

Temat polskich zbrodni na Żydach był zakazany w czasach komunizmu, a nowe ujawnienia polskiego niewłaściwego postępowania w ostatnich latach spowodowały niepowodzenia.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zobowiązała się walczyć z niesprawiedliwym przedstawianiem polskich wykroczeń i chce propagować pamięć o bohaterstwie i poświęceniu. Wielu badaczy i rząd izraelski oskarżają polski rząd o wybielanie historii.