20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Orlen Lottos sprzedaje aktywa o wartości co najmniej 1,24 miliarda dolarów – Biuro Audytu – 05 lutego 2024 o 07:43 czasu wschodniego

Polski Orlen Lottos sprzedaje aktywa o wartości co najmniej 1,24 miliarda dolarów – Biuro Audytu – 05 lutego 2024 o 07:43 czasu wschodniego

WARSZAWA (Reuters) – Polski koncern naftowy Arlan sprzedał aktywa mniejszego Pear Lodoss za co najmniej 5 miliardów złotych (1,24 miliarda dolarów) poniżej ich szacunkowej wartości, podała w poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

Orlen zgodził się w 2022 roku sprzedać część aktywów Lotosu m.in. Saudi Aramco i węgierskiemu MOL, aby spełnić unijne regulacje antymonopolowe i spełnić warunki przejęcia gdańskiej spółki.

Zakup Lotosu przez Arlena był częścią planu ówczesnego rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), mającego na celu zwiększenie kontroli nad gospodarką i stworzenie „narodowych czempionów”.

„NIK… zwraca uwagę na wyjątkowo niską cenę sprzedaży aktywów Grupy Lotos – co najmniej 5 miliardów złotych poniżej szacowanej wartości” – podał urząd w komunikacie.

Stwierdzono także, że sprzedaż łódzkiej rafinerii w Gdańsku spółce Saudi Aramco stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Po zmianie rządu prokuratorzy wszczęli w styczniu dwa śledztwa wobec Orlenu, jedno w związku z rzekomymi nieprawidłowościami przy przejęciu Lotosu, drugie w sprawie sztucznego zaniżania cen benzyny przed wyborami w 2023 r., aby pomóc PiS.

(1 dolar = 4,0286 złotego)

(Reportaż: Marek Strzelecki, Paweł Florkiewicz, Alan Charlish; redakcja: Kirsten Donovan)

READ  United Cup 2023: Drużyna USA pokonała Polskę i awansowała do finału, gdzie w niedzielę zmierzy się z Grecją lub Włochami.