30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

UE zamyka umowę w sprawie Afryki i Pacyfiku po tym, jak Polska rezygnuje z weta – EURACTIV.com

UE zamyka umowę w sprawie Afryki i Pacyfiku po tym, jak Polska rezygnuje z weta – EURACTIV.com

Ponad dwuletnie opóźnienie w ratyfikacji nowej umowy UE z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku zakończyło się w czwartek (20 lipca), po tym jak Polska potwierdziła ratyfikację umowy.

Umowa ma zostać formalnie podpisana przez przywódców na szczycie na Samoa w nadchodzących tygodniach.

Po tym, jak Węgry wycofały swój sprzeciw wobec traktatu o imigracji i prawach płci w kwietniu, Układ Warszawski zawiesił swoje podpisanie w sprawie dyskryminacji językowej, promowania praw osób LGBT i równości płci. Dyplomaci zgodzili się jednak, że prawdziwym zamiarem Polski było zaprotestowanie przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu zakazu importu zboża z Ukrainy.

Umowa o partnerstwie z Kotonu między UE a 78 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) miała wygasnąć w lutym 2020 r., ale została przedłużona do grudnia 2021 r., ponieważ negocjacje w sprawie kolejnej umowy trwały dłużej niż planowano. W związku z opóźnieniami w zatwierdzeniu w Europie Kotonu przeniesiono na wrzesień 2023 r.

Jutta Urbilainen, unijna komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego, określiła w oświadczeniu zgodę jako „historyczną”.

Umowa „przygotowuje grunt pod budowanie koalicji i skoordynowane działania na arenie międzynarodowej” – powiedział eurodeputowany Carlos Sorinho i mozambijska prawniczka Ana Rita Sithole, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Opinia polityczna jest jednak podzielona co do wartości stosunków UE z AKP.

Nowa umowa obejmuje stosunki polityczne i gospodarcze z 79 państwami AKP, ale w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie zmienia elementu pomocowego ani stosunków handlowych UE-Afryka.

UE walczyła o sfinalizowanie umów o partnerstwie gospodarczym z różnymi państwami AKP, głównie z powodu obaw, że zmuszą one kraje rozwijające się do otwarcia swoich rynków dla firm z UE.

Tymczasem Sekretariat Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (OACP) jest finansowany z budżetu UE i uchodzi za organizację znacznie słabszą niż Unia Afrykańska.

Niedawno opublikowane dokumenty wewnętrzne OACP pokazują, że tylko 1,19 mln euro zostało wpłaconych przez państwa członkowskie AKP z 5,46 mln euro w budżecie na 2023 r., podczas gdy dziesięć krajów nie wpłaciło jeszcze swoich składek do budżetu na 2022 r.

READ  AliExpress otwiera centrum logistyczne w Polsce

AKP nie obejmuje państw Afryki Północnej, Republiki Południowej Afryki, Prawdopodobnie najbardziej wpływowe państwo afrykańskie zdecydowało się wycofać z AKP pod koniec zeszłego roku, wskazując na brak wpływów.

[Edited by Alice Taylor]

Dowiedz się więcej z EURACTIV