(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2024
WARSZAWA (Reuters) – Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w piątek projekt ustawy mający na celu ustalenie sposobu powoływania sędziów, co będzie pierwszym krokiem w wycofywaniu reform sądownictwa poprzedniego rządu nacjonalistycznego, mających na celu zamrożenie funduszy UE.
Były rząd partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od lat jest wplątany w spór z Brukselą w związku z reformami sądownictwa i praworządnością, co doprowadziło do zamrożenia miliardowych funduszy UE dla Polski.
Jednak partie proeuropejskie zdobyły większość w wyborach 15 października, kończąc osiem lat rządów PiS, a nowy rząd kierowany przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska obiecał odzyskać pieniądze.
Jedną z głównych kwestii jest procedura powoływania sędziów, która zdaniem krytyków została upolityczniona w czasach PiS. Na nadużycia w praktyce wskazują także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Bodner proponuje, aby członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) powoływali inni sędziowie, z wyłączeniem z procesu sędziów nominowanych przez poprzednią Radę.
„Naszym zdaniem taki projekt ustawy jest zgodny z konstytucją i umowami międzynarodowymi obowiązującymi Polską… i będzie odpowiadał standardom wynikającym z orzeczeń ETPC i TSUE” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
(Reportaż Marka Strzeleckiego i Anny Włodarczak-Semczuk; redakcja: Alex Richardson)
Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.
Pokaż cały artykuł
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com