16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zbuduje nową linię kolei dużych prędkości o wartości 32 mln funtów łączącą najpiękniejsze miasta w kraju |  Świat |  Aktualności

Polska zbuduje nową linię kolei dużych prędkości o wartości 32 mln funtów łączącą najpiękniejsze miasta w kraju | Świat | Aktualności

Ma powstać linia kolei dużych prędkości łącząca stolicę Polski, Warszawę, z miastami Lacjum i Wrocławiem.

Ambitny projekt obejmuje łącznie 140 kilometrów torów i cztery kilometry tuneli.

Ambitna wizja Polski zakłada budowę zupełnie nowego „megalotniska” pomiędzy stolicą a Łodzią, które będzie pełniło funkcję centralnego punktu tranzytowego.

Plan wzbudził jednak kontrowersje, a niektórzy eksperci ostrzegają, że plany dotyczące nowego lotniska mogą być mniej wykonalne w erze po Covid.

Polski rząd stwierdził, że projekt jest nadal opłacalny finansowo i podkreślił potencjał lotniska jako węzła komunikacyjnego zarówno dla ruchu towarowego, jak i pasażerskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda określił go mianem „jednego z najważniejszych projektów, jakie Polska zrealizuje w XXI wieku”.

Duda dodał: „Musimy iść do przodu i nasz kierunek to CPK.

„Druga Rzeczpospolita zbudowała swoją Gdynię, port, miasto i stocznię, na piasku z małej wioski rybackiej. Teraz mamy projekt… budowy jednego z największych lotnisk i systemów komunikacyjnych nie tylko w Europa, ale na świecie. Czy tego potrzebujemy? Tak!”

Swój sprzeciw wobec planu wyraził już wcześniej Michał O'Leary, dyrektor generalny Ryanair, największej polskiej linii lotniczej pod względem liczby pasażerów.

O'Leary powiedział: „Nie rozumiem idei budowy CPK i szczerze mogę powiedzieć, że nie rozumiem tej inwestycji.

„Chociaż podatnicy wydali miliardy na ten bezsensowny program, nadal można go porzucić i nie iść dalej”.

Dodał: „To lotnisko jest niepotrzebne. Zaplanowano je w złym miejscu i czasie. Na coś takiego mogli zdecydować się tylko najgłupsi politycy”.

READ  Northwold rozpoczyna budowę nowej fabryki w Polsce