21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zajęła szóste miejsce w rankingu najlepszej gospodarki podczas epidemii w bogatych krajach

Polska zajmuje szóste miejsce z 23 bogatych krajów w opracowanym indeksie Ekonomista Porównuje, jak dobrze radziły sobie gospodarki podczas epidemii.

Tygodnik zbadał zmiany w pięciu wskaźnikach ekonomicznych i finansowych podczas epidemii: PKB, dochód na mieszkańca, ceny akcji, inwestycje i dług publiczny związany z PKB.

Na podstawie tych czynników stwierdzono, że Dania, Słowenia i Szwecja radziły sobie lepiej, podczas gdy Hiszpania, Wielka Brytania i Japonia wypadły gorzej. Polska znalazła się na szóstym miejscu z Irlandią, za Chile i Norwegią, a przed Holandią i Stanami Zjednoczonymi.

Polska szczególnie dobrze radziła sobie ze swoim długiem publicznym, rosnąc tylko o 5 punktów procentowych w stosunku do PKB. Tylko trzy kraje, Norwegia, Irlandia i Dania, odnotowały niższe wartości. Podobnie 3,1% wzrost PKB Polski osiągnęły tylko Irlandia, Chile i Norwegia.

Z kolei PKB Hiszpanii skurczył się o 6,6%, a dług o 22,3%, w porównaniu do 2,1% i 21,9% w Wielkiej Brytanii.

Wzrost dochodów gospodarstw domowych na mieszkańca o 3,3% oraz wzrost cen akcji o 25,4% plasują się na dziewiątym miejscu spośród 23 krajów objętych indeksem. Jednak polskie inwestycje spadły o 7,1%, jeden z najgorszych w każdym kraju.

Dlaczego polska gospodarka tak mocno wychodzi z zarazy? Porównanie z Anglią

Kluczowe źródło obrazu: Adam BorgowskiUnsplash/

READ  Hiszpański dziennikarz aresztowany w Polsce pod zarzutem prorosyjskiego szpiegostwa | Hiszpania