24 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wzywa ambasadora USA w związku z nieokreślonymi „akcjami” stacji telewizyjnej

WARSZAWA, 9 marca (Reuters) – MSZ RP wezwało w czwartek ambasadora USA w związku z działaniami stacji telewizyjnej – poinformowało w oświadczeniu, nie wymieniając nazwy stacji ani nie precyzując, jakie jej zdaniem były to nadużycia.

Polska już wcześniej starła się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie należącego do Discovery kanału informacyjnego TVN24, który jest krytyczny wobec rządu.

TVN24 wywołał niedawno gorącą debatę w Polsce, emitując film dokumentalny pokazujący, że zmarły Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym przez duchownych katolickich, zanim został papieżem.

Nie od razu było wiadomo, czy ambasador USA został wezwany w związku z TVN24. Ambasada USA w Warszawie nie miała natychmiastowego komentarza.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje, że potencjalne konsekwencje tych działań, zmierzających do doprowadzenia do podziałów i napięć w polskim społeczeństwie, są zbliżone do celów wojny hybrydowej” – napisano w komunikacie resortu.

„W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora USA do poinformowania go o zaistniałej sytuacji i jej skutkach w osłabieniu zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do odstraszania potencjalnego przeciwnika i jej odporności na zagrożenia”.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Rzecznik polskiego MSZ odmówił dalszego komentarza.

W 2021 roku prezydent Polski zawetował ustawę medialną, która zdaniem krytyków miała na celu uciszenie TVN24, powołując się na obawy, że ustawa nadwyręży stosunki z Waszyngtonem.

Reportaż Alana Charlisha, Anny Włodarczak-Czemchuk, Marka Streleckiego, Pawła Florkiewicza; Montaż autorstwa Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Matty Cash: „Mam relacje w Polsce, ale nigdy tam nie byłem” | Polska