20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę w związku z awanturą dotyczącą importu zbóż

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę w związku z awanturą dotyczącą importu zbóż

„Nie będziemy już przekazywać broni Ukrainie, bo teraz zbroimy Polskę” – powiedział w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Polska od dawna jest jednym z najbardziej zagorzałych sojuszników Ukrainy od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, a wiele krajów byłego bloku wschodniego obawia się, że będą następne, jeśli „wojna o ekspansjonizm” prowadzona przez prezydenta Rosji Władimira Putina zakończy się sukcesem.

W związku z toczącym się sporem doszło do rozbieżności zdań obu partnerów.

Embargo na ukraińskie zboże zostało początkowo wprowadzone przez kilka krajów UE na początku tego roku, aby chronić źródła utrzymania lokalnych rolników dotkniętych niskimi cenami ukraińskiego zboża.

W zeszłym tygodniu Unia Europejska ogłosiła plany zawieszenia zakazu. Jednak trzy kraje – Polska, Węgry i Słowacja – chcą przeciwstawić się zmianom i utrzymać ograniczenia, podało CNN.

Wywołało to protesty Ukrainy, która w tym tygodniu złożyła w tej sprawie pozew przeciwko wszystkim trzem krajom.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również wypowiedział się przeciwko zakazowi w środę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, mówiąc: „To niepokojące widzieć, jak niektórzy ludzie w Europie, niektórzy z naszych przyjaciół w Europie, bawią się razem na arenie politycznej – tworząc thriller. Ziarno.”

„Może się wydawać, że zaangażowane kraje odgrywają swoją rolę, ale w rzeczywistości pomagają moskiewskiemu aktorowi przygotować scenę” – CNN cytuje wypowiedź Zełenskiego.

Wypowiedzi Zełenskiego wywołały natychmiastowe potępienie ze strony Polski, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Ukrainy w Warszawie do wyrażenia „zdecydowanego sprzeciwu”.

W wywiadzie telewizyjnym premier Morawiecki powiedział, że nie ryzykuje zakłóceń na polskim rynku, przyjmując import ukraińskiego zboża, ale nie może uniemożliwić tranzytu przez Polskę – podała CNN, powołując się na polską agencję informacyjną PAP.

„Oczywiście utrzymamy tranzyt ukraińskich towarów, więc Polska nie będzie ponosić żadnych kosztów. Wręcz przeciwnie, możemy powiedzieć, że na tym zarabiamy” – cytuje wypowiedź PAP Morawieckiego.

READ  Solans chroni późno polski dysk

Morawiecki oskarżył ukraińskich oligarchów o „wpychanie zboża na polski rynek”, nie dbając o lokalnych rolników, a Polska skupi się teraz na dostarczaniu „nowocześniejszej broni” na własne potrzeby – podała PAP.

„Jeśli chcesz się chronić, musisz mieć przed czym się chronić” – powiedział Morawicki. (ANI)

Ten raport jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.