5 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska sprzeciwia się planowi relokacji migrantów Komisji Europejskiej – EURACTIV.com

Polska sprzeciwia się planowi relokacji migrantów Komisji Europejskiej – EURACTIV.com

Polski rząd nie będzie współpracował z planem przymusowej migracji zaproponowanym przez szwedzką Radę prezydencji UE – poinformowało w środę polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Komisja Europejska potwierdziła propozycję Grupy Sztokholmskiej w sprawie reformy systemu migracyjnego i azylowego, zgodnie z którą kraje odmawiające przyjmowania nowych przybyszów musiałyby płacić za relokację 120 000 migrantów rocznie, czyli równowartość 22 000 euro na migranta, podała UE. Polska agencja prasowa (PAPKA).

„Nie będzie polskiej zgody na plan przymusowej relokacji”, system „już okazał się całkowicie nieskuteczny i szkodliwy” – powiedział cytowany wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Informacje TVP. „Czas skupić się na fundamentalnych wyzwaniach i skutecznych narzędziach, a nie na fałszywych środkach zaradczych” – dodał.

Powiedział, że Polska skutecznie poradziła sobie z największym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej, odnosząc się do fali uchodźców po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaznaczył, że kraj przyjął 2 mln uchodźców, a od 24 lutego 2022 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 10 mln.

O reformie migracji i azylu rozmawiano podczas środowego spotkania ambasadorów UE. Punktem wyjścia jest propozycja Komisji, którą polski stały przedstawiciel Andrzej Sados powiedział, że Polska zdecydowanie odrzuca.

Według PAPKApowiedział zebranym, że proponowany system nie zapewnia odpowiednich środków solidarnościowych. Warszawa sprzeciwia się też możliwości wnoszenia wkładów finansowych zamiast przyjmowania migrantów, co Sados nazwał „karą” za odmowę podporządkowania się.

Szwedzka minister ds. migracji Maria Malmar Stenergaard dała jasno do zrozumienia, że ​​przymusowej relokacji nie ma, nie było i nie będzie w planie. „Wymuszona jedność to inna sprawa” – powiedziała Napisał to na Twitterze W zeszłym tygodniu wyjaśniono, że kraje, które nie chcą przyjmować osób ubiegających się o azyl, mogą wnieść wkład w postaci pieniędzy lub budowania potencjału.

READ  Para Finn Harps Alex Cullen i Chet McGrath pomagają irlandzkim U-15 wygrać w Polsce

Jak dowiedziała się agencja, szwedzki rząd chce zakończyć negocjacje do lipca, zanim przekaże prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Hiszpanii, podczas gdy Niemcy wahają się, czy poprzeć reformę w obecnym kształcie.

Przyjęcie propozycji unijnej administracji będzie wymagało większości kwalifikowanej wśród państw członkowskich UE, a nie jest jeszcze pewne, czy zdobędą ją zwolennicy reformy.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV