20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska snap ETS | Wśród kontrowersji wokół apelu Angeli Merkel o kompromis z UE

Angela Merkel wezwała do refleksji nad swoją głęboką raną po Brexicie na początku tego tygodnia. Unia Europejska W ogłoszeniu szczytu pożegnalnego z kanclerz Niemiec w Brukseli narody muszą iść na kompromis w sprawie konkurencyjnego spojrzenia na swoją integrację.

Merkel na 107. i ostatnim szczycie UE wezwała premiera Holandii Marka Rutte z Gałęzi Oliwnej w Warszawie do podjęcia drastycznych działań w celu złagodzenia kontrowersji dotyczących odrzucenia przez Polskę orzeczeń Trybunału Europejskiego. I Węgry Wiktor Orbán Zmobilizowany do ochrony polskiego rządu.

ten Komisja Europejska Prezydent Ursula von der Leyen zagroziła Polsce sankcjami, w tym zakazem rozproszenia 36 miliardów funtów (30 miliardów funtów) na dotacje i pożyczki na odbudowę epidemii, podkreślając, że kluczowe sekcje prawa UE są niezgodne z konstytucją.

Pozew Warszawy potwierdził poglądy jej rządu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju po serii orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie unieważnienia działań rzekomo podważających niepodległość Polski. Ministerstwo Sprawiedliwości.

W tym tygodniu w przemówieniu do Parlamentu Europejskiego premier Mateusz Morawiecki zarzucił unijnym firmom, że przesadzają i wracają. Polska Jako „prowincja”.

Clement Beyoncின், francuski minister spraw europejskich, określił stanowisko Polski jako „prawdziwe” wyjście z UE.

Merkel powiedziała, że ​​poparła Komisję w ostrzeganiu Moravic o konieczności poszanowania ETS. Ale na potencjalny znak blizn pozostawionych przez Brexit kanclerz ostrzegł przed „podstawowym problemem”, którym należy się zająć.

„Pytanie brzmi, jak poszczególni członkowie mogą sobie wyobrazić UE” – powiedziała Merkel. „Czy to zawsze jest ścisła Unia, czy bardziej narodowe państwo? To z pewnością sprawa nie tylko między Polską a UE, ale także w innych państwach członkowskich.

Dodał: „Musimy znaleźć sposoby i możliwości, aby ponownie się w tej sprawie zjednoczyć, ponieważ spory prawne przed Europejskim Trybunałem nie są rozwiązaniem”.

Chociaż rządowi holenderskiemu daleko do mistrza Unii Europejskiej, Rudd otwarcie stwierdził, że państwa członkowskie muszą szanować wspólne unijne wartości i prawa, jeśli mają korzystać z dobrodziejstw Unii.

READ  Polskie odrzucenie domaga się rezygnacji trenera piłki nożnej Palo Sosy | Reprezentacja Polski w piłce nożnej | Polska piłka nożna | Wiadomości piłkarskie

Powiedział, że spodziewa się, że Polska straci środki, jeśli UE będzie nadal łamać prawo.

„Musimy być twardzi” – powiedział Rutte. „Niezależność polskiego sądownictwa to główna kwestia, o której musimy rozmawiać. Bardzo trudno jest sobie wyobrazić, jak Polska pozyska nowy duży fundusz, jeśli nie zostanie on rozwiązany.

Premier Belgii Alexander de Groo powiedział: „Jeśli chcesz być częścią klubu i czerpać korzyści z klubu, musisz grać zgodnie z zasadami. Czerwona linia została naruszona i nie możemy jej zaakceptować.

W celu wywarcia presji na przywódców UE, aby zebrali się razem, posłowie poparli zakres, w jakim głosowali za przyjęciem rezolucji w czwartek.

Z drugiej strony Orbán, który z powodu nieprzestrzegania praworządności stanął w obliczu zagrożenia dla swoich unijnych finansów, udzielił Polsce pełnego poparcia.

Powiedział: „Polska jest najlepszym krajem w Europie. Żadne pozwolenie nie jest wymagane, to absurd. Niewiedza.

Moraviki powtórzył, że na krótko przed szczytem, ​​po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Polska nie zostanie „szantażowana”, ale wydaje się, że złagodził swoje stanowisko.

„Jesteśmy gotowi do negocjacji” – powiedział. „Na pewno będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązywać bieżące spory poprzez porozumienie i dialog”.

Pojawienie się szczytu Merkel, oznaczonego specjalnym „rodzinnym zdjęciem” 27 głów państw i rządów, może okazać się jej ostatnim wydarzeniem, jeśli rozmowy o utworzeniu kolejnego rządu niemieckiego zaowocują przed kolejnym spotkaniem zaplanowanym na 16 grudnia .