25 kwietnia, 2024

Polska pokonała Szwecję 2-0 w kwalifikacjach

Sorzo (Polska), 30 marca: Polska rusza na Mistrzostwa Świata – oczywiście Robert Lewandowski pomógł tam wysłać swoją drużynę.
Napastnik Bayernu Monachium wykorzystał rzut karny w 50. minucie, aby zapewnić Szwecji zwycięstwo nad Szwecją 2:0 we wtorek w europejskim finale play-off tegorocznego turnieju w Katarze.
Piotr Zieliński dorzucił drugą bramkę dla Sorzo dla Polaka, który po raz drugi rywalizuje w największej piłkarskiej imprezie.
To może być ostatnia szansa dla 33-letniego Lewandowskiego, który w 129 występach w barwach swojego kraju strzelił aż 75 goli.
„To było takie trudne, ta presja” – powiedział Lewandowski. „Chociaż w swojej karierze wykonałem wiele rzutów karnych, było to trudne.
„Wiem, że wiele osób patrzy na mnie w tym momencie… Wiem, że ten moment będzie bardzo ważny. Skupienie się na piłce w tym momencie nie było łatwe, ale udało mi się to zrobić.
Według starszego napastnika Szwecji, Sladena Ibrahimovicia, na pewno nie zagra on w kolejnym mundialu.
Ibrahimovic, lat 40, wrócił do 80. minuty jako rezerwowy po niedawnej kontuzji ścięgna Achillesa, ale nie zdołał znaleźć siatki, aby przywrócić Szwecję do play-offów.
W 2018 r. Szwecja zakwalifikowała się do pokonania Włoch o ponad pół metra w tym momencie – bez Ibrahimovicia, który następnie wycofał się z międzynarodowej piłki nożnej – ale Polska tym razem zdobyła przewagę w strzelaninie na jedną nogę i zapłaciła w stowarzyszeniu.
Zapytany, czy wróci do szwedzkiej drużyny narodowej, Ibrahimovic powiedział: „Wierzę, że tak. Mam nadzieję, że tak długo, jak mogę przyczynić się do czegoś, grając zdrowo.
Lewandowski wykazał się spokojem z rzutu karnego, kilka minut po oszałamiającym podbiegu, który zakończył mecz w dolnym kącie, zaledwie kilka minut po ogłoszeniu, że Jesper Karlstrom dołączył do Krzekorska Kryzhovica jako rezerwowy do przerwy.
Bramka dla szwedzkiego środkowego obrońcy Marcusa Danielsona padła po złym kontakcie i ponownie nie zdołał zapanować nad podaniem. Zieliński pobiegł bez przeszkód i pokonał bramkarza Robina Olsona w słupek.
Szwedzi pokonali stracone szanse po obu stronach przerwy przez Emila Forsberga, którego uratował bramkarz Wojciech Szczecin. (AB)