22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska podczas swojej prezydencji w UE w 2025 r. uczyni bezpieczeństwo priorytetem

Polska podczas swojej prezydencji w UE w 2025 r. uczyni bezpieczeństwo priorytetem

(Bloomberg) – Polska planuje zintensyfikować wysiłki na rzecz zwiększenia wydatków na obronę, gdy w styczniu przejmie rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Pilna kwestia zwiększenia zbiorowej obrony przed Rosją powoduje poważne podziały w związku z czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i półrocznym przejęciem prezydenta na Węgrzech.

„Potrzebujemy więcej solidarności między krajami europejskimi” – powiedział Domansky w wywiadzie dla Waszyngtonu. Powiedział, że nawet jeśli wojna zakończy się jutro, należy utrzymać wysoki poziom inwestycji w obronność.

Polska, członek NATO, zwiększa wydatki na obronę w odpowiedzi na agresję Rosji na sąsiednią Ukrainę. Przedłużająca się wojna, trwająca już trzeci rok, wywołała debaty wśród przywódców UE na temat sposobu finansowania gruntownej przebudowy sektora obronnego.

Tymczasem Domański, były menadżer giełdy warszawskiej, koncentruje się na tym, aby Polska stała się lepszym miejscem do inwestowania dla międzynarodowych inwestorów pragnących przenieść pieniądze z Azji i bliżej rynków europejskich. brzeg przyjaciela.

„Polska jest na fali” – stwierdził. „Teraz Polska jest najlepszym miejscem do inwestowania w Europie”.

Domański, Intel Corp. Powiedział, że odbył owocną dyskusję i że w ciągu najbliższych trzech do czterech lat spodziewa się otworzyć w zachodniej Polsce warty 4,6 miliarda dolarów zakład montażu i testowania półprzewodników.

W kraju Domansky powiedział, że nie ma planów sprzedaży udziałów w spółkach kontrolowanych przez państwo i że „przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo powinny wypłacać dywidendy”.

Kredyty państwowe skoncentrują się na rynkach krajowych, a ministerstwo planuje działać „po całej krzywej”.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP

READ  Międzynarodowy zwiastun polskiego filmu „Chłopi”.