29 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska odnotowała w styczniu znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących |  Artykuły

Polska odnotowała w styczniu znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących | Artykuły

W styczniu Polska odnotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 1,2 mld euro, po niewielkim deficycie wynoszącym 0,02 euro w grudniu 2023 r. Wynik był nieco gorszy od konsensusu (nadwyżka 1,4 mld € wobec naszej prognozy 2,0 mld €). W sumie w ujęciu 12-miesięcznym saldo obrotów bieżących zawęziło się w styczniu do +1,4% PKB z +1,6% PKB miesiąc wcześniej. Rok temu był to deficyt na poziomie 2,0% PKB.

Bilans handlu towarami zamknął się w styczniu nadwyżką w wysokości 1,3 mld euro, po deficycie w wysokości 0,6 mld euro w grudniu. Szacujemy, że 12-miesięczna nadwyżka zapasów wyniosła 1,1% PKB. Eksport denominowany w euro spadł w styczniu o 4,3% rok do roku, po -6,0% w grudniu (-4,6% w pobliżu konsensusu), a import spadł o 3,5% rok do roku po -11,3% w poprzednim miesiącu (poniżej konsensusu) -2,4%).

Mocno dodatnie saldo w usługach (3,1 mld euro w styczniu po 3,2 mld euro miesiąc wcześniej) nie wystarczyło, aby zrównoważyć deficyty: w dochodach pierwotnych (2,8 mld euro) i niedoborze dochodów wtórnych o 0,4 mld euro.

W zakresie towarów handlowych Polska – jako importer netto surowców energetycznych – skorzystała na normalizacji cen na rynkach światowych. Szacujemy, że łączne wydatki Polski na import ropy, węgla i gazu ziemnego w styczniu br. były o jedną trzecią mniejsze niż rok temu. Dodatkowo niska dynamika importu potwierdza powolne ożywienie popytu krajowego na początku 2024 roku.

Natomiast niska dynamika eksportu wskazuje na utrzymywanie się słabego popytu zewnętrznego w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Eksporterzy mogą odczuć realną aprecjację złotego, w wyniku czego nominalny kurs złotego (7,1% rocznie wobec euro) i ceny krajowe będą rosły w dalszym ciągu szybciej niż u głównych partnerów handlowych Polski. Uwzględniając wzrost jednostkowych kosztów pracy. Miękkie dane ze strefy euro (wskaźniki PMI, ZEW z Niemiec) sugerują jedynie niewielką, stopniową poprawę perspektyw eksportu w nadchodzących miesiącach.

READ  Wyczerpano już 80% gwarancji na I partię koreańskiego eksportu broni do Polski

Raport NBP wskazuje na rolę słabej gospodarki UE w wyjaśnieniu spadku eksportu. Wszystkie zgłoszone pozycje zostały odrzucone. Największe spadki dotyczyły dóbr pośrednich, dóbr kapitałowych i dóbr konsumpcyjnych. Pogłębił się spadek eksportu sprzętu transportowego, zwłaszcza w grupie akumulatorów elektrycznych; Utrzymała się tendencja wzrostowa w eksporcie lekkich samochodów ciężarowych, samochodów osobowych i silników oraz innego sprzętu transportowego. Według Narodowego Banku Polskiego do spadku importu przyczyniły się dobra pośrednie, niższy popyt zewnętrzny na surowce oraz niższe dostawy paliw. Duże spadki importu odnotowano w przypadku dóbr pośrednich i dóbr kapitałowych; Wzrosły zakupy samochodów z importu, ale spadł import pozostałych pojazdów.

Dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i naszym zdaniem potwierdzają solidną pozycję zewnętrzną polskiej gospodarki. W ostatnich tygodniach kurs złotego ograniczała relatywnie „jastrzębia” retoryka w sprawie polityki pieniężnej oraz pojawienie się w 2024 r. funduszy unijnych, w tym Narodowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności.