19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska może przedłużyć zerowy VAT na żywność do 2024 r., jeśli inflacja będzie się utrzymywać, Reuters

Polska może przedłużyć zerowy VAT na żywność do 2024 r., jeśli inflacja będzie się utrzymywać, Reuters

© Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: Polski premier Mateusz Morawiecki wygłasza uwagi przed spotkaniem z wiceprezydentem USA Kamalą Harris w jej uroczystym biurze w Eisenhower Executive Office Building na kampusie Białego Domu w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone.

WARSZAWA (Reuters) – Polska może przedłużyć zerową stawkę VAT na produkty spożywcze do 2024 roku, jeśli inflacja się utrzyma – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Polska obniżyła podatki na długą listę towarów, od paliw po nawozy, aby pomóc konsumentom poradzić sobie z rosnącą inflacją, ale musiała w tym roku powrócić do wyższych podatków od benzyny, aby zachować zgodność z przepisami Komisji Europejskiej. Bruksela zezwoliła jednak na utrzymanie zerowego podatku VAT od produktów spożywczych.

Według wstępnych szacunków Urzędu Statystycznego inflacja spadła w kwietniu do 14,7% z 16,1% w marcu, co czyni ją kluczową kwestią polityczną przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

„Jeśli inflacja nie spadnie zbyt mocno, to w IV kwartale tego roku zdecydujemy o przedłużeniu tej ulgi na przyszły rok” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Premier powiedział, że decyzja zostanie podjęta, gdy będą dostępne dane o inflacji za ten rok i prognozy na 2024 rok, dodając, że ruch będzie kosztował około 10 miliardów złotych (2,41 miliarda dolarów) rocznie.

(1 $ = 4,1468 zł)

READ  W Polsce młodzi ludzie odkrywają swoje żydowskie korzenie - DW - 26.01.2024