21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska mówi, że kryzys graniczny na Białorusi może doprowadzić do „pogorszenia”

Warszawa / Wilno, listopad. 21 (Reuters) – Polski premier Mathews Moravic ostrzegł w niedzielę, że kryzys migracyjny na białoruskiej granicy może doprowadzić do „czegoś gorszego”, a polscy strażnicy graniczni powiedzieli, że siły białoruskie nadal przewożą migrantów do sił białoruskich. Granica.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o ucieczkę tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do wjazdu do państw członkowskich UE i NATO – Polski, Litwy i Łotwy.

Mińsk, który nie chce wywołać kryzysu, zaczął w czwartek niszczyć obóz migrantów w pobliżu granicy i deportować część do Iraku, podczas gdy Polska i Litwa ogłosiły niedawno ograniczoną liczbę prób przekroczenia ich granic.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Ale Moraviki ostrzegł, że kryzys jest jeszcze daleko, kiedy w niedzielę odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę, aby omówić sytuację.

W opublikowanym w niedzielę sondażu dziennika Rzeczpospolita 55% Polaków wyraziło obawę, że kryzys graniczny może przerodzić się w konflikt zbrojny.

„Myślę, że to, co dzieje się na naszych oczach, te dramatyczne wydarzenia, to tylko zapowiedź czegoś znacznie gorszego” – powiedział Moraviki do Wilna.

Zaznaczył, że rosyjska obecność wojskowa wzrosła na Ukrainie, Białorusi na granicy z Polską i Litwą oraz w enklawie kaliningradzkiej w Rosji.

Moraviki powiedział, że sytuacja w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów może zostać „wykorzystana jako kolejny etap kryzysu migracyjnego”.

21 listopada 2021 r. białoruscy żołnierze zabarykadowali imigrantów przed centrum transportowo-logistycznym w pobliżu granicy białorusko-polskiej w obwodzie grotno na Białorusi. REUTERS / Kacper Pempel

Wzywa do wsparcia

Premier Litwy Ingrida Simonit ostrzegła europejskich partnerów, by nie ignorowali sąsiadów Białorusi, po tym jak kanclerz Niemiec Angela Merkel dwukrotnie wezwała Łukaszenkę do rozwiązania kryzysu humanitarnego.

READ  Polscy senatorzy po zeznaniach przeciwko Pegasusowi przygotowują projekt ustawy o uregulowaniu programów szpiegujących | Polska

„Dla nas bardzo ważne jest, aby wszelkie rozmowy (z Białorusią) z Litwą, Polską i Łotwą, które stoją na czele hybrydowego ataku, były skoordynowane i nie zapadły żadne decyzje, które nie rozwiążą sytuacji” – powiedział. Po spotkaniu z Moravikiem w niedzielę.

Minister spraw zagranicznych Francji powiedział w niedzielę, że Rosja powinna wywrzeć presję na swojego sojusznika, Białorusi, aby zakończyła kryzys imigracyjny.

Został przymusowo doprowadzony do granicy

Według Polski Mińsk nadal przewozi setki obcokrajowców przez granicę, gdzie około 10 migrantów zmarło z powodu mroźnej zimy.

„W sobotę… około 100 agresywnych cudzoziemców zostało przywiezionych na granicę przez białoruskich żołnierzy i próbowało siłą wjechać do Polski” – powiedział w niedzielę na Twitterze pogranicznik.

Dziesiątki irackich imigrantów poinformowało w sobotę litewski portal informacyjny DELFI na białoruskiej granicy, że zostali przymusowo przywiezieni wojskowymi ciężarówkami przez białoruskich urzędników i że odrzucili ofertę powrotu do Iraku.

Setki Polaków wzięło udział w sobotnich demonstracjach domagając się pomocy dla migrantów. Kościół katolicki w niedzielę zorganizował zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących na granicy oraz mobilizację uchodźców przebywających w Polsce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Relacja Anny Vladorsak-Chemsuk w Warszawie i Andreasa Cytasa w Wilnie; Montaż przez Kirsten Donovan i Raisę Kasolovsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.