30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska ma dostarczyć Tajwanowi 400 tys. dawki szczepionki estrogenocca

Ten wykres, wykonany 14 marca 2021 r., pokazuje fiolki oznaczone „szczepionką przeciwko wirusowi koronowemu Astra Geneca Covit-19” i strzykawkę przed wyświetlanym logo AstraZeneca.

Warszawa, 4 września (Reuters) – Polska przekaże 400 000 dawek spółce Astrogeneka PLC. (AZN.L) Szczepionka COVID-19 dla Tajwanu pomoże zwiększyć wskaźniki szczepień w tym kraju, poinformowało w sobotę MSZ w Warszawie.

Chociaż stosunkowo niewielka epidemia koronawirusa w kraju jest na Tajwanie pod kontrolą, tylko około 5% z jego 23,5-milionowej populacji jest w pełni zaszczepionych, chociaż istnieją miliony szczepionek zamówionych przez rząd.

Otrzymała już około sześciu milionów szczepionek podarowanych przez Japonię i Stany Zjednoczone, które pomogą przyspieszyć program szczepień, który początkowo miał zostać zablokowany przez Chiny, chociaż Pekin nie odegrał żadnej negatywnej roli.

Polska twierdzi, że darowizna szczepionek jest środkiem wzajemności po tym, jak Tajwan podarował sprzęt medyczny podczas pierwszej fali epidemii.

„Mając na uwadze ten ważny gest, Warszawa dostarczy Taipei 400 000 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, aby przyspieszyć proces szczepień. Wszyscy są zainteresowani zwiększeniem liczby osób zaszczepionych na całym świecie” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podziękowało Polsce za darowiznę.

Słowacja, Czeczenia i Litwa ogłosiły niedawno, że przekażą lub dostarczą szczepionki Tajwanowi, który wielokrotnie odrzucał ustępstwa Chin na dawki, powołując się na wątpliwości co do bezpieczeństwa chińskich zastrzyków.

Raport Jonaha Blusińskiej i Bena Blancharda; Montaż Mike’a Harrisona

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

READ  MOL kupuje stacje paliw Lotos w Polsce za 610 mln USD