26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska liczy na postęp w negocjacjach z Czechami w sprawie kopalni Turo

Warszawa, grudzień 28 (Reuters) – Premier Polski powiedział we wtorek, że liczy na postęp w rozmowach z nowym czeskim rządem w sprawie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w pobliżu granicy. Członkowie od dziesięcioleci.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (UE) nakazał Polsce zamknięcie pobliskiej elektrowni po skardze Brocka dotyczącej szkód środowiskowych w czeskich wioskach w kopalni Turo na granicy z Czechami.

Polska do tej pory prześcignęła Sąd Rozkaz Unii Europejskiej (TSUE) z maja.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„…działania kopalni, nie chcemy całkowicie zaprzestać pracy elektrowni. Kopalnia i elektrownia dostarczają prąd i ciepło do setek tysięcy polskich gospodarstw domowych” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„…można polubownie zakończyć ten spór ze stroną czeską… Mam nadzieję, że te rozmowy posuną się naprzód w styczniu, może wcześniej, ale nie oczekuję tu faktów” – dodał.

W listopadzie czeskie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że nowa propozycja Polski dotycząca rozwiązania sporu jest nie do przyjęcia, dodając, że powinna być ona przedyskutowana z rządem, który powstanie na początku tego miesiąca po październikowych wyborach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Anny Koper, Anny Vlodorsak-Chemsuk i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Pierwszy polski Fitwell dla Shell Energy w Krakowie