22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska, Korea Południowa będą współpracować przy programie jądrowym

Polska, Korea Południowa będą współpracować przy programie jądrowym

SEUL/WARSZAWA, 31 października (Reuters) – Seul i Warszawa podpisały umowy na zwiększenie energetyki jądrowej w Polsce, poinformowały w poniedziałek ministerstwa obu krajów, ponieważ Polska stara się stopniowo wycofywać węgiel i zmniejszać swój ślad węglowy, a Korea Południowa próbuje się ożywić to. Przemysł jądrowy.

ZE PAK Polski (ZEEP.WA) i PGE (PGE.WA) Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) oceni wykonalność wykorzystania południowokoreańskiej technologii do budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1400 MW w Padnie w centralnej Polsce, poinformowało we wspólnym oświadczeniu z Polską Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej. Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają do końca tego roku przygotować wstępny plan rozwoju zakładu, podały w komunikacie.

Od czasu wyborów w tym roku prezydenta Yoon Suk-yeola, który obiecał ożywienie krajowego przemysłu jądrowego, Korea Południowa zintensyfikowała starania o zabezpieczenie zamówień na eksport elektrowni jądrowych.

Jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa, będzie to „osiągnięcie poparte zdecydowanym zaangażowaniem i polityką rządu koreańskiego w zakresie eksportu elektrowni jądrowych” – powiedział minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.

Podczas wizyty w Korei minister własności państwowej Jacek Sasin rozmawiał także o poprawie partnerstwa obronnego Polski z Koreą Południową – powiedział na Twitterze.

„Cieszymy się z informacji, że ZE PAK i PGE prowadzą rozmowy z KHNP, co jeszcze bardziej zacieśni relacje między Polską a Koreą Południową” – zacytowano w komunikacie Sasin.

ZE PAK należący do miliardera Zygmunta Solorza wytwarza energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 r., a następnie produkcję wyłącznie energii ze źródeł odnawialnych.

Poniedziałkowe umowy były kontynuowane po tym, jak Warszawa ogłosiła w piątek, że amerykańska firma Westinghouse Electric Co. zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową w północnej Polsce.

Reportaż Joyce Lee w Seulu i Anny Gober w Warszawie; Montaż przez Jasona Neely i Barbarę Lewis

READ  Czescy, polscy przywódcy osiągają porozumienie w sprawie zakończenia sporu w kopalni Turów

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.