28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska Izba Obrachunkowa ma fakturę na zakup Pegasusa, może ponownie otworzyć zapytanie: raport

Nowe Delhi: Po doniesieniach mediów, że telefony członków opozycji „i prawników” zostały zhakowane przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus, prowadzona przez polski rząd Biuro Audytora Generalnego (NIK) poinformowała, że ​​wznowi dochodzenie w sprawie faktury znalezionej przed zakupem flagowego okrętu przez izraelską firmę. Produkt, według polskiego dziennika Liberałów Gazeta Wyborcza.

W zeszłym miesiącu Associated Press a Sprawozdania z serii W okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2019 r. telefony lidera kampanii i prawnika głównej koalicji opozycyjnej twierdziły, że zostały kilkakrotnie zhakowane przez Pegasusa.

W poniedziałek, Gazeta Wyborcza Raport ujawnił, że rządowy audytor ustalił cenę 33,4 miliona dolarów (8,25 miliona dolarów) za zakup systemu monitorowania dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CPA) w 2018 roku. W tamtym czasie audytorzy cenili finansowanie. Jest nielegalny, ponieważ pochodzi ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości na wsparcie ofiar przestępstw i rehabilitację przestępców.

Marion Banas, szefowa NIK, powiedziała prasie, że jego organizacja znalazła fakturę, z której wynikało, że urzędnicy kupili Pegasusa. Po ostatnich doniesieniach o atakach wymierzonych w osoby opozycji i prawników, audytor państwowy może wznowić śledztwo, poinformował krakowski portal. Notatki z Polski, powiedział w zarysie Gazeta Wyborcza Raport.

Polski audytor państwowy opisał ostatnie rewelacje, że opozycjoniści włamali się do swoich urządzeń za pośrednictwem Pegaza, nazywając to „jednym z najpoważniejszych kryzysów demokracji” w Polsce.

Polska gazeta poinformowała również, że decyzja o sprzedaży Pegaza zapadła w lipcu 2017 r. na spotkaniu premiera Izraela Benjamina Netanjahu z jego polskim i węgierskim odpowiednikiem. Szczyt z Viscord Quartet w Budapeszcie – Węgry, Polska, Słowacja i Czechy, kraje Europy Wschodniej opowiadają się za ściślejszymi więzami między Izraelem a Unią Europejską.

Według raportu, chociaż CPA mógł uzyskać dostęp do funduszy bezpośrednio z budżetu państwa, wyrafinowane oprogramowanie szpiegujące zostało zakupione dzięki funduszom Ministerstwa Sprawiedliwości. W dokumencie uzyskanym z gazety Ministerstwo Finansów uznało, że „narusza to dyscyplinę finansową”, ale uznało, że nie jest na tyle poważne, aby podjąć działania, cytowane z Polski. G.W. Raport.

READ  Oszczędny podróżnik może wsiąść do autobusu do Polski za mniej niż 85 funtów za 1500 mil podróży

Członkowie polskiej partii rządzącej odrzucili to Gazeta Wyborcza Raport. Rzecznik rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Radosław Fogiel powiedział stacji radiowej, że gazeta nie jest wiarygodnym źródłem swoich twardych antysystemowych wypowiedzi.

„Skąd mogę mieć pewność, że jeden z autorów nie wymyślił starej konsoli Pegasus Games [a Nintendo clone common in Central and Eastern Europe in the 1990s] Podłoga była zepsuta – odpowiedział.

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś udostępnił zdjęcie konsoli do gier i opublikował na Twitterze podobną dymisję. Powiedział, że zarzuty NIK nie są nowe i były przedmiotem debaty w polskim parlamencie. Voss napisał też, że fundusz Ministerstwa Sprawiedliwości ma prawny obowiązek finansowania walki z przestępczością.

Partie opozycyjne zapowiedziały, że nie będą startować w wyborach uzupełniających, ale będą dyskutować na temat użycia siły przez Pegaza wobec rywalizujących polityków.

Kiedy parlament debatował na ten temat cztery lata temu, liderka Liberal Modern (Nowoczesnej) Katarzyna Lubnauer powiedziała: „PiS nie powiedział wtedy, że Pegasus powinien być wykorzystywany do monitorowania opozycji, aby wygrać wybory”.

Donald Dusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), wezwał do parlamentarnego śledztwa, twierdząc, że rewelacje dotyczące korupcji to tylko wierzchołek góry lodowej.

„Nie ma wątpliwości, że popełniono najwięcej śmierdzących czynów” – powiedział Dusk TVN24.

W wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość powróciła do władzy z 43,6% głosów.

Według kryminalistyki telefony zarówno Krzysztofa Brejzy, jak i Romana Gierycha były powiązane z Platformą Obywatelską. Został zhakowany 33 i 18 razy przed wyborami w 2019 r.. Trzecią znaną ofiarą jest Eva Vrsochek, prawniczka walcząca o niezależność sądownictwa w Polsce. W listopadzie zeszłego roku napisał na Twitterze, że otrzymał ostrzeżenie od Apple, że jego telefon był celem potencjalnego cyberataku agencji rządowych.

READ  Niemcy nie zapobiegną wysłaniu 2 czołgów Panther na Ukrainę, mówi minister spraw zagranicznych