20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska Izba Obrachunkowa ma fakturę na zakup Pegasusa, może ponownie otworzyć zapytanie: raport

Nowe Delhi: Po doniesieniach mediów, że telefony członków opozycji „i prawników” zostały zhakowane przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus, prowadzona przez polski rząd Biuro Audytora Generalnego (NIK) poinformowała, że ​​wznowi dochodzenie w sprawie faktury znalezionej przed zakupem flagowego okrętu przez izraelską firmę. Produkt, według polskiego dziennika Liberałów Gazeta Wyborcza.

W zeszłym miesiącu Associated Press a Sprawozdania z serii W okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w 2019 r. telefony lidera kampanii i prawnika głównej koalicji opozycyjnej twierdziły, że zostały kilkakrotnie zhakowane przez Pegasusa.

W poniedziałek, Gazeta Wyborcza Raport ujawnił, że rządowy audytor ustalił cenę 33,4 miliona dolarów (8,25 miliona dolarów) za zakup systemu monitorowania dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CPA) w 2018 roku. W tamtym czasie audytorzy cenili finansowanie. Jest nielegalny, ponieważ pochodzi ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości na wsparcie ofiar przestępstw i rehabilitację przestępców.

Marion Banas, szefowa NIK, powiedziała prasie, że jego organizacja znalazła fakturę, z której wynikało, że urzędnicy kupili Pegasusa. Po ostatnich doniesieniach o atakach wymierzonych w osoby opozycji i prawników, audytor państwowy może wznowić śledztwo, poinformował krakowski portal. Notatki z Polski, powiedział w zarysie Gazeta Wyborcza Raport.

Polski audytor państwowy opisał ostatnie rewelacje, że opozycjoniści włamali się do swoich urządzeń za pośrednictwem Pegaza, nazywając to „jednym z najpoważniejszych kryzysów demokracji” w Polsce.

Polska gazeta poinformowała również, że decyzja o sprzedaży Pegaza zapadła w lipcu 2017 r. na spotkaniu premiera Izraela Benjamina Netanjahu z jego polskim i węgierskim odpowiednikiem. Szczyt z Viscord Quartet w Budapeszcie – Węgry, Polska, Słowacja i Czechy, kraje Europy Wschodniej opowiadają się za ściślejszymi więzami między Izraelem a Unią Europejską.

Według raportu, chociaż CPA mógł uzyskać dostęp do funduszy bezpośrednio z budżetu państwa, wyrafinowane oprogramowanie szpiegujące zostało zakupione dzięki funduszom Ministerstwa Sprawiedliwości. W dokumencie uzyskanym z gazety Ministerstwo Finansów uznało, że „narusza to dyscyplinę finansową”, ale uznało, że nie jest na tyle poważne, aby podjąć działania, cytowane z Polski. G.W. Raport.

READ  Polska GPW kupuje 65% jednolitego rynku akcji Armenii

Członkowie polskiej partii rządzącej odrzucili to Gazeta Wyborcza Raport. Rzecznik rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Radosław Fogiel powiedział stacji radiowej, że gazeta nie jest wiarygodnym źródłem swoich twardych antysystemowych wypowiedzi.

„Skąd mogę mieć pewność, że jeden z autorów nie wymyślił starej konsoli Pegasus Games [a Nintendo clone common in Central and Eastern Europe in the 1990s] Podłoga była zepsuta – odpowiedział.

Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś udostępnił zdjęcie konsoli do gier i opublikował na Twitterze podobną dymisję. Powiedział, że zarzuty NIK nie są nowe i były przedmiotem debaty w polskim parlamencie. Voss napisał też, że fundusz Ministerstwa Sprawiedliwości ma prawny obowiązek finansowania walki z przestępczością.

Partie opozycyjne zapowiedziały, że nie będą startować w wyborach uzupełniających, ale będą dyskutować na temat użycia siły przez Pegaza wobec rywalizujących polityków.

Kiedy parlament debatował na ten temat cztery lata temu, liderka Liberal Modern (Nowoczesnej) Katarzyna Lubnauer powiedziała: „PiS nie powiedział wtedy, że Pegasus powinien być wykorzystywany do monitorowania opozycji, aby wygrać wybory”.

Donald Dusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), wezwał do parlamentarnego śledztwa, twierdząc, że rewelacje dotyczące korupcji to tylko wierzchołek góry lodowej.

„Nie ma wątpliwości, że popełniono najwięcej śmierdzących czynów” – powiedział Dusk TVN24.

W wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość powróciła do władzy z 43,6% głosów.

Według kryminalistyki telefony zarówno Krzysztofa Brejzy, jak i Romana Gierycha były powiązane z Platformą Obywatelską. Został zhakowany 33 i 18 razy przed wyborami w 2019 r.. Trzecią znaną ofiarą jest Eva Vrsochek, prawniczka walcząca o niezależność sądownictwa w Polsce. W listopadzie zeszłego roku napisał na Twitterze, że otrzymał ostrzeżenie od Apple, że jego telefon był celem potencjalnego cyberataku agencji rządowych.

READ  Rozbudowany Terminal B otwarty w Katowice Airport, Polska