19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po raz pierwszy od 30 lat Polska została ostrzeżona przed ryzykiem wojny w Europie

Europa jest bliżej wojny niż przez ostatnie 30 lat, ostrzegł w czwartek polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, gdy obejmuje stanowisko szefa największego organu bezpieczeństwa swojego kraju.

Nie wymienił Rosji wśród 57-osobowych ambasadorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ale zauważył napięcia na Ukrainie, Gruzji, Armenii i Mołdawii. Impreza.

„Ryzyko wojny w regionie OBWE wydaje się być teraz wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział. „Od kilku tygodni stoimy przed możliwością poważnej ekspansji militarnej w Europie Wschodniej”.

Tymczasem na nowym szczycie przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec prezydent Ukrainy Wołodymyr Selensky powiedział we wtorek, że Ukraina jest gotowa podjąć niezbędne decyzje, aby zakończyć wojnę we wschodnim Donbasie.

„Czas zakończyć konflikt i jesteśmy gotowi do podjęcia niezbędnych decyzji podczas nowego szczytu czterech głów państw” – powiedział Zhelensky w oświadczeniu.

W tym samym oświadczeniu dyrektor naczelny Zełenskiego, Andrij Jermak, powiedział, że Kijów chciałby uzgodnić środki, takie jak egzekwowanie zawieszenia broni i przenoszenie większej liczby więźniów.

Czterostronne rozmowy w stylu normandzkim mają na celu zakończenie konfliktu między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, ale zostały wstrzymane w listopadzie z powodu różnic co do dalszego rozwoju.

Od tego czasu Rosja przemieściła blisko granicy z Ukrainą blisko 100 tys. żołnierzy. Twierdzi, że nie jest gotowa na inwazję, ale chce, aby Zachód wycofał się ze swojego poparcia dla rządu ukraińskiego i zażądał gwarancji, że kierowane przez USA NATO nie rozszerzy się dalej na wschód.

Subskrybuj Biuletyny miętowe

* Wpisz poprawny adres e-mail

* Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera.

Nie przegap ani jednej historii! Bądź na bieżąco z Mint i zgłoś informacje. Pobierz naszą aplikację teraz !!