21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek

Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek

Ministrowie środowiska Polski i Niemiec spotkali się w środę na granicy obu krajów, aby omówić ochronę rzeki przed śmiertelnym zanieczyszczeniem, które w zeszłym roku zabiło setki ton ryb.

Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że ​​pomimo intensywnego monitoringu wzdłuż Odry i nielegalnego składowania chemikaliów i odpadów, aby zapobiec rozwojowi śmiercionośnej złotej algi, nie można wykluczyć kolejnej katastrofy.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, i jesteśmy pewni, że to zrobimy” – powiedziała Moskwa. „Jednak biorąc pod uwagę… ograniczoną wiedzę o algach na świecie i… ich inwazyjny charakter, spodziewamy się każdego scenariusza.

„Przygotowujemy się na każdą sytuację„ pozytywną i negatywną ”- powiedział.

Moskwa spotkała się z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w Śluzie na niemieckiej granicy, aby omówić sposoby ochrony Odry, którą dzielą oba kraje.

Wydaje się, że ekosystem odbudowuje się po katastrofie z zeszłego lata, kiedy to z Odry wyciągnięto do 400 000 ton martwych ryb, ponieważ wysokie temperatury i wysokie zasolenie rzeki spowodowane zrzutami chemicznymi doprowadziły do ​​wzrostu złotych alg. Większość zrzutów pochodziła z polskiej strony rzeki.

Lemke powiedział, że polski przemysł, zwłaszcza górnictwo węgla kamiennego, powinien unikać zrzutów do rzeki podczas gorących letnich miesięcy, katastrofy ekologicznej w 2022 r. spowodowanej wzrostem glonów z powodu wysokiego zasolenia rzeki i niskiego poziomu wody. Była to największa klęska żywiołowa Odry od lat.

Niemiecki minister powiedział, że on i Moskwa nie zawsze zgadzają się ze sobą i że współpraca „nie zawsze jest łatwa”.

Aktywistka klimatyczna Dominika Lasota powiedziała w środę The Associated Press, że sytuacja Odry poprawiłaby się, gdyby Moskwa wykonała swoją pracę odpowiedzialnie i powiedziała, że ​​„zatrzyma” kopalnie, które nadal pompują słoną wodę do rzek.

Lazotta powiedział, że długoterminowym rozwiązaniem byłoby przejście na odnawialne źródła energii.

READ  Bitwa wyborcza nie zapewniła polskiej opozycji łatwej drogi do władzy

Powiedział, że Greenpeace i inne organizacje ekologiczne ostrzegają, że niektóre zrzuty są kontynuowane i że grozi to ponownym spowodowaniem śmiertelnego zanieczyszczenia.

Ale polski premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że członkowie jego rządu są opiekunami i obrońcami polskich kopalń węgla kamiennego i brunatnego i nie pozwolą na zamknięcie polskich kopalń.

Lemke powiedział we wtorek, że pomiary wskazują na wysoki poziom zanieczyszczenia „solą” w wodzie, co może doprowadzić do kolejnego rozkwitu toksycznych alg w nadchodzących miesiącach, jeśli temperatura wzrośnie.

Dlatego pilnie musimy zapobiegać dalszemu zanieczyszczeniu Odry i zrobić wszystko, aby przywrócić ten wrażliwy ekosystem” – powiedział Lemke w oświadczeniu.

Odra znajduje się około 840 kilometrów (520 mil) od swojego początku w Czechach, ale płynie głównie przez południowo-zachodnią Polskę i wzdłuż granicy niemieckiej do Morza Bałtyckiego.

(Zastrzeżenie: ta historia została wygenerowana automatycznie z kanału konsorcjalnego; tylko obraz i tytuł mogły zostać przerobione przez www.republicworld.com)


Wysłane przez: