21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska denerwuje USA pospiesznym wprowadzeniem ustawy medialnej wśród obaw o wolność prasy | Polska

Protestujący twierdzą, że polski parlament uchwalił ustawę medialną mającą na celu wyciszenie kanału informacyjnego krytycznego wobec rządu, co może wywołać obawy o wolność mediów i wznowić konfrontację dyplomatyczną ze Stanami Zjednoczonymi.

Krytycy twierdzą, że ustawa wpłynie na działanie TVN24, kanału informacyjnego należącego do amerykańskiej firmy medialnej Discovery Inc., ponieważ zaostrza przepisy dotyczące zagranicznej własności mediów w Polsce.

Głosować Zakłóca stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, najpotężniejszy sojusznik Polski, w dobie narastających napięć w Europie Wschodniej Coraz stabilniejsza Rosja.

Ustawodawcy nie mieli głosować nad projektem ustawy, ale zakończył się on w porządku obrad i został poddany pod głosowanie w ciągu kilku minut po tym, jak panel zebrał się wkrótce, aby omówić tę kwestię.

Uchwalenie ustawy na krótko przed przerwą świąteczną było zwycięstwem rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ponieważ wątpliwe było, czy zdobędzie wystarczającą liczbę głosów, aby uchwalić konkurującą ustawę.

Ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby stała się prawem. Duda, sojusznik rządu, powiedział, że przejmowanie zagranicznych grup medialnych powinno odbywać się zgodnie z zasadami rynkowymi, a nie z obowiązkowymi rozwiązaniami, i że może wykorzystać swoją władzę do zawetowania ustawy.

Ustawa zostanie oczywiście przez nas przeanalizowana i odpowiednio podjęta zostanie decyzja. Mówiłem już o momencie, w którym dokonam oceny ustawy – powiedział w piątek dziennikarzom Duda.

Departament Stanu USA wezwał TUDA do ochrony wolności słowa, wolności angażowania się w działalność gospodarczą, własności i równości.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone uchwaleniem w Polsce ustawy, która podważa wolność słowa, wolność mediów i zaufanie inwestorów zagranicznych do praw własności i świętości traktatów w Polsce” – powiedział rzecznik prasowy Nate Price. dla Departamentu Stanu. Powiedział w oświadczeniu.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​nowe prawo wysyła kolejny negatywny sygnał o praworządności i wartościach demokratycznych w Polsce.

READ  Indie próbują ograniczyć import jabłek – dlaczego to dobra wiadomość dla Polski? • Drożdże

„Gdy ustawa wejdzie w życie, komisja nie zawaha się podjąć działań, jeśli nie będzie ona zgodna z prawem UE” – powiedziała w oświadczeniu wiceprzewodnicząca komisji Vera Jurova.

Prawodawcy opozycji powiedzieli, że spotkanie grupy było nielegalne i naruszało standardy demokratyczne.

Jonah Schuring-Wilkes, wiceprzewodniczący grupy i członek opozycyjnej lewicowej grupy, powiedział, że członkowie zostali poinformowani SMS-em z 24-minutowym wyprzedzeniem, że zasady powinny zostać im przekazane z trzydniowym wyprzedzeniem.

Spółka macierzysta TVN24, TVN, należy do Discovery, firmy zarejestrowanej w Holandii, aby zakazać pozaeuropejskim firmom posiadającym ponad 49% polskich mediów. Ustawa, która została przyjęta w piątek w parlamencie, miała zablokować ten proces.

Zarząd TVN Gruba Discovery nazwał głosowanie „bezprecedensowym atakiem na wolne media” i stwierdził w komunikacie, że spółka jest „zdeterminowana, by chronić swoje inwestycje w Polsce”.

Spółka dominująca Discovery wydała odrębne oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​referendum parlamentarne „powinno ostrzec każdą firmę inwestującą w Polsce” i wezwało Dudę do zawetowania ustawy.

PiS od dawna przekonuje, że zagraniczne grupy medialne mają zbyt duży wpływ na Polskę, zniekształcając debatę publiczną. PiS twierdzi, że celem projektu jest zapobieganie wpływowi krajów takich jak Rosja czy Chiny na polskie media.

Krytycy twierdzą, że działania przeciwko zagranicznym grupom medialnym mają na celu ograniczenie wolności mediów i są coraz bardziej częścią programu dyktatorskiego, który już postawił Warszawę w konflikcie z Brukselą o zmiany w sądownictwie, które podważają prawa LGBT i niezależność sądów.