7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski regulator mówi, że w nowym roku taryfy na gaz wzrosną o 54%, a elektryczność o 24%

Polska Komisja Regulacji Energetyki zapowiedziała, że ​​ceny energii elektrycznej dla domów wzrosną w nowym roku średnio o 37%, powołując się na rosnące koszty ogólne i rosnące europejskie emisje. Oznacza to, że taryfy za energię elektryczną – w tym ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjne – wzrosną o 24%.

Agencja państwowa zatwierdziła podwyżkę cen gazu, która według szacunków zwiększy średnią taryfę o 54%.

Polska inflacja wraca do wyższych niż oczekiwano poziomów po 2000 roku

W obecnym systemie sprzedawcy energii elektrycznej będą składać wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z propozycjami nowych taryf dla domów, które muszą zostać zatwierdzone przez władze. Ceny hurtowe energii elektrycznej kształtowane są przez mechanizmy rynkowe.

URE poinformował w piątek, że ceny energii elektrycznej dla największych dostawców mediów w kraju, takich jak ENERC, PGE i Toron, wzrosną na początku stycznia o 37%, jak podaje Business Insider Polska. Cztery spółki Skarbu Państwa dostarczają energię elektryczną do 13 mln polskich gospodarstw domowych.

Taryfa energii elektrycznej dla domów jest kombinacją ceny energii elektrycznej i taryfy dystrybucyjnej. W efekcie, według szacunków URE, od stycznia gospodarstwa domowe płacą średnio o 24% więcej rachunków miesięcznie, czyli o 21 zł (ok. 4,5 €) więcej.

Średnie ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w kontraktach terminowych na rok 2022. Źródło: URE

Jednak wzrost cen jest nadal niewielki Wzrost ceny hurtowej Płatne przez firmy. URE zwrócił uwagę, że cena hurtowa za przyszłe dystrybucje energii elektrycznej w listopadzie 2020 r. wyniosła ok. 242 zł/MWh i prawie podwoiła się do 470 zł/MWh w ciągu roku.

Drugim czynnikiem przytaczanym przez URE jest stały wzrost ceny emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego Programu Handlu Emisjami, który podniósł cenę energii z węgla o ok. 70% w polskiej produkcji.

READ  Minister mówi, że Polska będzie potrzebować ściślejszej kontroli COVID, jeśli przypadki nie zostaną zmniejszone

URE zwraca uwagę, że cena płatności wzrosła ze 100 osadów za tonę dwutlenku węgla w maju 2019 r. do 310 osadów za tonę w listopadzie br. Ponieważ cena węgla wzrosła w październiku do najwyższego poziomu w historii, podobnie wzrosła cena węgla na całym świecie.

„Rosnące ceny energii kosztują członków UE” – powiedział polski wicepremier

W ciągu ostatniego roku dostawcy energii narzekali na powiększającą się przepaść między niższymi cenami mieszkań regulowanymi przez URE a całorocznymi cenami dostępnymi dla klientów biznesowych. Negocjacje państwowych spółek energetycznych z URE w 2020 roku zaoferowały podwyżkę cen od 9 do 10% lub 8 zł miesięcznie.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE, największego dostawcy mediów Wezwany do końca ograniczeń Ceny energii elektrycznej pomagają ponieść dodatkowe koszty związane z celami klimatycznymi UE.

Polski państwowy koncern energetyczny wezwał do zniesienia kontroli cen i oczekuje się

W piątek URE zatwierdził nową taryfę gazową dla państwowego giganta PGNiG. Regulator szacuje, że w rezultacie przeciętny rachunek dla rodziny wzrośnie o 54%.

Według Business Insider Polska regulator zauważył, że inflacja w ciągu najbliższych trzech lat byłaby wyższa, gdyby nie nowe przepisy, które pozwalają na rozłożenie podwyżek.

Odpowiedź na rosnące ceny energii – to jest motor napędowy Polski Wysoka inflacja za dwie dekady – Rząd obiecał wprowadzić Ulgi podatkowe i ulgi specjalne Musimy pomóc rodzinom poradzić sobie z kosztami.

Polski rząd zapowiedział obniżki podatków w celu obniżenia inflacji

Kluczowe źródło obrazu: Torange.biz (Poniżej CC-BY 4.0)