26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski regulator mówi, że w nowym roku taryfy na gaz wzrosną o 54%, a elektryczność o 24%

Polska Komisja Regulacji Energetyki zapowiedziała, że ​​ceny energii elektrycznej dla domów wzrosną w nowym roku średnio o 37%, powołując się na rosnące koszty ogólne i rosnące europejskie emisje. Oznacza to, że taryfy za energię elektryczną – w tym ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjne – wzrosną o 24%.

Agencja państwowa zatwierdziła podwyżkę cen gazu, która według szacunków zwiększy średnią taryfę o 54%.

Polska inflacja wraca do wyższych niż oczekiwano poziomów po 2000 roku

W obecnym systemie sprzedawcy energii elektrycznej będą składać wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z propozycjami nowych taryf dla domów, które muszą zostać zatwierdzone przez władze. Ceny hurtowe energii elektrycznej kształtowane są przez mechanizmy rynkowe.

URE poinformował w piątek, że ceny energii elektrycznej dla największych dostawców mediów w kraju, takich jak ENERC, PGE i Toron, wzrosną na początku stycznia o 37%, jak podaje Business Insider Polska. Cztery spółki Skarbu Państwa dostarczają energię elektryczną do 13 mln polskich gospodarstw domowych.

Taryfa energii elektrycznej dla domów jest kombinacją ceny energii elektrycznej i taryfy dystrybucyjnej. W efekcie, według szacunków URE, od stycznia gospodarstwa domowe płacą średnio o 24% więcej rachunków miesięcznie, czyli o 21 zł (ok. 4,5 €) więcej.

Średnie ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w kontraktach terminowych na rok 2022. Źródło: URE

Jednak wzrost cen jest nadal niewielki Wzrost ceny hurtowej Płatne przez firmy. URE zwrócił uwagę, że cena hurtowa za przyszłe dystrybucje energii elektrycznej w listopadzie 2020 r. wyniosła ok. 242 zł/MWh i prawie podwoiła się do 470 zł/MWh w ciągu roku.

Drugim czynnikiem przytaczanym przez URE jest stały wzrost ceny emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego Programu Handlu Emisjami, który podniósł cenę energii z węgla o ok. 70% w polskiej produkcji.

READ  Polska United dotarła do Pucharu QF, Norwegia pokonała Chorwację, ale szanse na play-offy były niepewne | Wiadomości tenisowe

URE zwraca uwagę, że cena płatności wzrosła ze 100 osadów za tonę dwutlenku węgla w maju 2019 r. do 310 osadów za tonę w listopadzie br. Ponieważ cena węgla wzrosła w październiku do najwyższego poziomu w historii, podobnie wzrosła cena węgla na całym świecie.

„Rosnące ceny energii kosztują członków UE” – powiedział polski wicepremier

W ciągu ostatniego roku dostawcy energii narzekali na powiększającą się przepaść między niższymi cenami mieszkań regulowanymi przez URE a całorocznymi cenami dostępnymi dla klientów biznesowych. Negocjacje państwowych spółek energetycznych z URE w 2020 roku zaoferowały podwyżkę cen od 9 do 10% lub 8 zł miesięcznie.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE, największego dostawcy mediów Wezwany do końca ograniczeń Ceny energii elektrycznej pomagają ponieść dodatkowe koszty związane z celami klimatycznymi UE.

Polski państwowy koncern energetyczny wezwał do zniesienia kontroli cen i oczekuje się

W piątek URE zatwierdził nową taryfę gazową dla państwowego giganta PGNiG. Regulator szacuje, że w rezultacie przeciętny rachunek dla rodziny wzrośnie o 54%.

Według Business Insider Polska regulator zauważył, że inflacja w ciągu najbliższych trzech lat byłaby wyższa, gdyby nie nowe przepisy, które pozwalają na rozłożenie podwyżek.

Odpowiedź na rosnące ceny energii – to jest motor napędowy Polski Wysoka inflacja za dwie dekady – Rząd obiecał wprowadzić Ulgi podatkowe i ulgi specjalne Musimy pomóc rodzinom poradzić sobie z kosztami.

Polski rząd zapowiedział obniżki podatków w celu obniżenia inflacji

Kluczowe źródło obrazu: Torange.biz (Poniżej CC-BY 4.0)