(MENAFN-ing)
Deficyt w handlu towarami wyniósł 1,5 mld euro wobec 2,3 mld euro w październiku. Ogólnie rzecz biorąc, nastąpiła nieznaczna poprawa PKB do -3,8% z -3,9% miesiąc temu. Gdzie indziej odnotowano tradycyjnie wysokie dodatnie saldo usług w wysokości 2,9 mld euro, bardzo głęboki deficyt dochodów pierwotnych w wysokości 1,8 mld euro i nieznacznie ujemne saldo dochodów wtórnych w wysokości 0,1 mld euro. Obroty handlu zagranicznego nadal rosną w tempie 20% rocznie
(w euro), był znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach 2022 r.
Wzrost cen. Dynamika eksportu (20,3% r/r) po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. przewyższyła import (17,7% r/r).
Polskie firmy korzystają na słabszym złotym. Nadrabiają również zaległości w dostawach dzięki złagodzeniu napięć w globalnych łańcuchach dostaw, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w strefie euro i niemieckim PKB sugerują przyzwoity popyt zagraniczny na towary i usługi z Polski.
Narodowy Bank Polski
Mówi listopad
Do wzrostu wartości eksportu przyczyniła się poprawa relacji cenowych (wzrost cen towarów przemysłowych przyspieszył, natomiast wzrost cen surowców i półproduktów osłabł). Eksport sektora motoryzacyjnego silnie wzrósł dzięki ożywieniu w tym sektorze w Europie. Wzrósł także eksport żywności i paliw. Słaby wzrost napływu paliw (eksport węgla był rekordowy, ale niższy eksport ropy), głęboki spadek importu towarów zaopatrzeniowych oraz spadek importu konsumpcyjnego przyczyniły się do ograniczenia wzrostu importu ogółem. Wynika to ze słabego popytu krajowego w Polsce.
Dzisiejsze dane były neutralne dla złotego, a deficyt obrotów bieżących był poniżej konsensusu. Od początku listopada 2022 r. EUR/PLN jest stabilny, a dolar amerykański osłabia się w stosunku do euro. W całym 2022 roku spodziewamy się, że PKB wyniesie 3,1% deficytu obrotów bieżących, a następnie 1,5% deficytu PKB w 2021 roku (po rewizji danych). Natomiast przewidujemy, że deficyt zmniejszy się do 2,5% PKB w 2023 r. Polski eksport przeżywa spowolnienie gospodarcze, podczas gdy import jest bardziej wrażliwy na dekoniunkturę. Warunki handlu pozostają stabilne nawet przy rosnących kosztach importu energii. Dodatkowo wzrost importu będzie wspierany przez wyższe wydatki na sprzęt wojskowy.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com