19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: Deficyt obrotów bieżących zacieśnia wsparcie dla eksportu…

Polska: Deficyt obrotów bieżących zacieśnia wsparcie dla eksportu…

(MENAFN-ing)

Deficyt w handlu towarami wyniósł 1,5 mld euro wobec 2,3 mld euro w październiku. Ogólnie rzecz biorąc, nastąpiła nieznaczna poprawa PKB do -3,8% z -3,9% miesiąc temu. Gdzie indziej odnotowano tradycyjnie wysokie dodatnie saldo usług w wysokości 2,9 mld euro, bardzo głęboki deficyt dochodów pierwotnych w wysokości 1,8 mld euro i nieznacznie ujemne saldo dochodów wtórnych w wysokości 0,1 mld euro. Obroty handlu zagranicznego nadal rosną w tempie 20% rocznie
(w euro), był znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach 2022 r.
Wzrost cen. Dynamika eksportu (20,3% r/r) po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. przewyższyła import (17,7% r/r).

Polskie firmy korzystają na słabszym złotym. Nadrabiają również zaległości w dostawach dzięki złagodzeniu napięć w globalnych łańcuchach dostaw, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w strefie euro i niemieckim PKB sugerują przyzwoity popyt zagraniczny na towary i usługi z Polski.

Narodowy Bank Polski
Mówi listopad
Do wzrostu wartości eksportu przyczyniła się poprawa relacji cenowych (wzrost cen towarów przemysłowych przyspieszył, natomiast wzrost cen surowców i półproduktów osłabł). Eksport sektora motoryzacyjnego silnie wzrósł dzięki ożywieniu w tym sektorze w Europie. Wzrósł także eksport żywności i paliw. Słaby wzrost napływu paliw (eksport węgla był rekordowy, ale niższy eksport ropy), głęboki spadek importu towarów zaopatrzeniowych oraz spadek importu konsumpcyjnego przyczyniły się do ograniczenia wzrostu importu ogółem. Wynika to ze słabego popytu krajowego w Polsce.

Dzisiejsze dane były neutralne dla złotego, a deficyt obrotów bieżących był poniżej konsensusu. Od początku listopada 2022 r. EUR/PLN jest stabilny, a dolar amerykański osłabia się w stosunku do euro. W całym 2022 roku spodziewamy się, że PKB wyniesie 3,1% deficytu obrotów bieżących, a następnie 1,5% deficytu PKB w 2021 roku (po rewizji danych). Natomiast przewidujemy, że deficyt zmniejszy się do 2,5% PKB w 2023 r. Polski eksport przeżywa spowolnienie gospodarcze, podczas gdy import jest bardziej wrażliwy na dekoniunkturę. Warunki handlu pozostają stabilne nawet przy rosnących kosztach importu energii. Dodatkowo wzrost importu będzie wspierany przez wyższe wydatki na sprzęt wojskowy.

READ  Polak w finale French Open; Wydłuża podróż sukcesu do 34

MENAFN13012023000222011065ID1105426782

*Zastrzeżenie dotyczące treści:

Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, bez względu na środki, sytuację finansową lub cele inwestycyjne konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej i nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN Informacje są dostarczane „tak jak są”, bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.