22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska chce odzyskać kontrolę nad Ukrainą: Rosja

Moskwa, ok. 28 (IANS): Rosyjski wywiad mówi, że Polska i Stany Zjednoczone pracują nad odzyskaniem części Ukrainy, które Warszawa uważa za „historycznie swoją”, powiedział Siergiej Narishkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR).

Zgodnie z planem w pierwszej fazie tego „zjednoczenia” polscy „rozjemcy” będą stacjonować na zachodniej Ukrainie pod pretekstem „ochrony przed rosyjską okupacją” – poinformował Naryszkin w czwartkowym oświadczeniu RT.

Powiedział, że szczegóły operacji są obecnie omawiane między Warszawą a administracją Joe Bidena w Stanach Zjednoczonych, dodając, że zostanie ona przeprowadzona bez mandatu NATO i wezmą w niej udział tylko kraje ochotnicze.

Dodał, że Warszawa nie zdążyła jeszcze dołączyć w swojej misji do żadnego innego kraju. Ale polskie władze nie martwią się tym, ponieważ są zainteresowane posiadaniem mniej „niechcianych świadków” swoich działań, powiedział Naryszkin.

Pomimo ogłoszonego celu, jakim jest konfrontacja z Moskwą, polskie wojska mają stacjonować w niektórych częściach Ukrainy, gdzie nie mają realnych szans na starcie z siłami rosyjskimi, podał RT News.

Według rosyjskich danych prawdziwym „celem taktycznym” polskich wojsk jest odzyskanie kontroli nad strategicznymi obiektami od Gwardii Narodowej Ukrainy.

Polskie służby wywiadowcze otwarcie poszukują teraz „zaufanych” członków ukraińskiej elity, gotowych stworzyć prowarszawską przeciwwagę dla ukraińskich nacjonalistów.

READ  Polska twierdzi, że UE powinna pomóc w bezpieczeństwie granic w obliczu obaw Wagnera