3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szef rosyjskiego wywiadu mówi, że USA i Polska spiskują, by obalić Ukrainę

Ofensywa Rosji w Kijowie na Ukrainie trwa nadal 13 kwietnia 2022 r. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim i prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a także prezydentem Litwy Kitanasem Nousedą, prezydentem Łotwy Eglesem Levitzem i prezydentem Estonii Alardem Karisem (na zdjęciu). REUTERS / Walentyn Ogirenko / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

LONDYN, 28 kwietnia (Reuters) – w czwartek szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego oskarżył Stany Zjednoczone i Polskę o spiskowanie w celu zdobycia wpływów na Ukrainie, sygnalizując koniec wojny Moskwie przez przymusowy podział na Zachód i Ukrainę. Rosja.

Siergiej Narishkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), powołał się na nieujawnione dane wywiadowcze, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych, Polski i NATO planują odzyskać kontrolę nad polską częścią zachodniej Ukrainy.

„Według informacji uzyskanych przez rosyjskie służby wywiadowcze, Waszyngton i Warszawa pracują nad planami ustanowienia ścisłej wojskowej i politycznej kontroli Polski nad jej historycznymi posiadłościami na Ukrainie” – powiedział Narishkin w oświadczeniu wydanym przez SWR.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Polska rządziła niektórymi terytoriami, które są teraz częścią Ukrainy, w różnym czasie w przeszłości, ostatnio między dwiema wojnami światowymi. Zachodnia Ukraina, w tym miasto Lwów, została pod koniec II wojny światowej zaanektowana przez Związek Radziecki.

SWR powiedział, że Stany Zjednoczone omawiają z Polską plan wkroczenia polskich sił „pokojowych” do części zachodniej Ukrainy bez mandatu NATO, gdzie starcia z siłami rosyjskimi są mało prawdopodobne.

SVR, który po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku przyjął większość obowiązków wywiadu zagranicznego KGB z czasów sowieckich, nie ujawnił swoich źródeł i nie mógł zostać zweryfikowany przez Reutersa.

Polskie MSZ nie było od razu dostępne do skomentowania wypowiedzi Naryszkina w czwartek.

READ  Analiza: porozumienie saudyjsko-polskie uniemożliwia rosyjską dominację naftową w regionie bałtyckim

Polska jest jednym z najsilniejszych przeciwników rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Senator Andriej Klimow, wysoki rangą rosyjski prawodawca i wiceprzewodniczący Rady Zagranicznej Rady Federacji, powiedział w czwartek, że Polska planuje kontrolować część Ukrainy. Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie roszczenia.

Jeden z bliskich współpracowników Rosji, prezydenta Władimira Putina, powiedział w tym tygodniu, że Ukraina przekształca się w państwo wielopaństwowe, powołując się na amerykańskie starania, by wykorzystać Kijów do osłabienia Rosji. Czytaj więcej

Rosja nazywa swoje działania na Ukrainie „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód twierdzą, że jest to fałszywy pretekst do niesprowokowanej wojny agresywnej prezydenta Władimira Putina.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Guy Falconbridge Edycja Garetha Jonesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.