22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska chce kupić energię z ukraińskiego zakładu Chmielnicki, mówi premier

Polska chce kupić energię z ukraińskiego zakładu Chmielnicki, mówi premier

Premier Polski Mateusz Morawiecki wygłasza przemówienie podczas letniego forum MEDEF Union „La Rencontre des Entrepreneurs de France, LaREF” na torze Paris Longchamp Racecourse, 29 sierpnia 2022 r. w Paryżu we Francji. REUTERS / Sarah Meyssonnier

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 9 września (Reuters) – Polska jest zainteresowana kupnem energii elektrycznej z ukraińskiej elektrowni atomowej Chmielnicki – powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie w piątek.

Podczas pobytu w Kijowie Morawiecki rozmawiał o sytuacji geopolitycznej, rynku energii, energetyce i bezpieczeństwie wojskowym – poinformował w piątek jego rzecznik.

„Możemy korzystać z energii elektrycznej z Ukrainy. Słyszałem od prezydenta Zełenskiego, że Ukraina wkrótce będzie gotowa sprzedawać energię elektryczną z Kemielnickiego i podziękowałem mu za to” – powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ukraina dąży do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do UE, aby zwiększyć przepływy pieniężne dla swoich zakładów użyteczności publicznej, które od czasu okupacji rosyjskiej ucierpiały w wyniku spadku zużycia energii elektrycznej. Tymczasem ukraińska energia elektryczna pomoże UE poradzić sobie ze zmniejszonymi dostawami gazu z Rosji.

Ukraina sprzedaje już trochę energii elektrycznej na Węgry i Słowację oraz około 200 megawatów (MW) do Polski. Czytaj więcej

Dodatkowe 1000 megawatów energii elektrycznej mogłoby płynąć przez kabel zasilający łączący ukraińskie zakłady Chmielnicki z Polską, zauważył Morawiecki. Łącze, które od lat 90. było uśpione, ma zostać ponownie otwarte pod koniec roku po niezbędnych aktualizacjach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Marka Strzeleckiego, Anny Włodarczak-Semczuk i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Christiana Schmollingera i Jonathana Otis

READ  RWE składa ofertę na pozwolenie na morską energetykę wiatrową o mocy 1,5 GW w Polsce

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.