29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska aresztuje 2 Rosjan za „rozpowszechnianie materiałów propagandowych” grupy Wagnera

Polska aresztuje 2 Rosjan za „rozpowszechnianie materiałów propagandowych” grupy Wagnera

„APW we współpracy z policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy rozprowadzali materiały propagandowe Grupy Wagnera w Krakowie i Warszawie. Obaj zostali oskarżeni o szpiegostwo i zostali aresztowani. Więcej informacji wkrótce” – napisał Kamiński na Twitterze.

Nasiliły się napięcia z sojusznikami Polski z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Rosją i Białorusią, a po upadku nieudanej rebelii Jewgienija Prigożyna w czerwcu na Białorusi stacjonowało kilku myśliwców Wagnera.

Niedawno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska planuje przerzucić blisko 10 tys. żołnierzy do granicy z Białorusią, podała CNN.

W rozmowie z Polskim Radiem szef MON powiedział, że na granicy będzie około 10 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. będzie bezpośrednio wspierać straż graniczną, a pozostałe 6 tys. w rezerwie.

„Naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce nie można lekceważyć ze względu na białoruskie podejście” – powiedział Błaszczak w radiu, dodając, że była to kolejna prowokacja.

„Wszystko, co dzieje się na Białorusi, jest skoordynowane z działaniami Rosji” – powiedział Błaszczak cytowany przez CNN.

W zeszłym miesiącu ministerstwo obrony Białorusi ogłosiło, że przeprowadzi wspólne ćwiczenia wojskowe z milicją Wagnera w pobliżu granicy z Polską, członkiem NATO.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział 29 lipca, że ​​100 żołnierzy z rosyjskiej grupy najemników Wagner zmierza w kierunku wąskiego pasa ziemi między Polską a Litwą.

Według CNN polski premier powiedział, że jego rząd otrzymał informację, że najemnicy Wagnera udali się w okolice miasta Grodno na zachodniej Białorusi, w okolice ziemi zwanej Przesmykiem Suwalskim lub Korytarzem Suwalskim.

Mówi się, że tysiące żołnierzy Wagnera przebywa na Białorusi po nieudanym puczu wojskowym w Rosji.

Morawiecki oskarżył Białoruś, kluczowego sojusznika Rosji, o wysyłanie migrantów na zachód w celu rozprawienia się z polskimi służbami granicznymi. Dodał, że do tej pory w tym roku około 16 000 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

READ  Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

Według CNN, ruchy wojsk wydawały się być kolejną częścią tej kampanii mającej na celu destabilizację granicy.

„Prawdopodobnie będą przebierać się za białoruskich strażników granicznych i pomagać nielegalnym imigrantom przekraczać polską granicę, destabilizować Polskę, ale będą próbowali infiltrować Polskę udając nielegalnych imigrantów, a to stwarza dodatkowe ryzyko” – powiedział. . (ANI)

Ten raport jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.