20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polak Jarosław Kaczyński podał się do dymisji, by skupić się na wyborach

Polak Jarosław Kaczyński podał się do dymisji, by skupić się na wyborach

Jaroslav Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk i lider konserwatywnej partii rządzącej, mówi, że zrezygnował z funkcji wicepremiera w rządzie, aby skupić się na partii i nadchodzących wyborach.

Ruchu spodziewał się Kaczyński, szef Departamentu Prawa i Sprawiedliwości. Jego rządowa rola skupia się na kwestiach bezpieczeństwa i we wtorek powiedział w wywiadzie dla państwowej agencji prasowej PAP, że zaplanował operację z wyprzedzeniem, ale został opóźniony przez rosyjską okupację Ukrainy.

Powiedział, że minister obrony Marius Błaszczyk odniesie sukces w swojej roli po nim.

„To całkowicie naturalna decyzja” – powiedział Kaczyński, zdaniem PAP. – Mamy wojnę, on jest ministrem obrony, więc w sytuacji, w której się znajdujemy, taki związek ma ogromne korzyści.

Kaczyński jest powszechnie rozumiany jako najważniejszy polski polityk, kierujący decyzjami rządowymi i wybierający wysokich rangą urzędników, w tym premiera Mateusza Morawieckiego. W 2015 roku znokautował zwycięskiego kandydata na prezydenta, a teraz startuje o drugą kadencję z Andrzejem Dudą.

Odejście 73-letniego rządu Kaczyńskiego nie przyniesie większych zmian. Prawo i Sprawiedliwość rządzi od 2015 roku, a Kaczyński w większości formalnie nie sprawował urzędu w rządzie.

Jest ustawodawcą w niższej izbie parlamentu i kieruje krajem z siedziby swojej partii.

„Już złożyłem rezygnację na ręce premiera i została ona przyjęta. O ile wiem, prezydent podpisał – powiedział Kaczyński.

Polska ma odbyć kolejne wybory do parlamentu jesienią 2023 roku.

Zdjęcie: A.P.

(Zastrzeżenie: ta historia została utworzona automatycznie z syndykowanego kanału; tylko obraz i tytuł mogły zostać przerobione www.republicworld.com)

READ  Państwowa spółka energetyczna zbuduje 800MWh BESS w Polsce