25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pokrywa lodowa Grenlandii powoduje, że poziom morza podnosi się o prawie stopę

Pokrywa lodowa Grenlandii powoduje, że poziom morza podnosi się o prawie stopę

Zawieszenie

Zmiana klimatu spowodowana przez człowieka powoduje ogromne straty lodu w Grenlandii, których nie można powstrzymać, nawet jeśli świat przestanie dziś emitować gazy cieplarniane, zgodnie z Nowe badanie Wysłany w poniedziałek.

Wyniki raportu Nature Climate Change wskazują, że obecnie nieuniknione jest, że 3,3 proc Lodowiec Grenlandii Topi się – równowartość 110 bilionów ton lodu Naukowcy powiedzieli. Spowoduje to podniesienie się poziomu morza o około stopę.

Prognozy są bardziej ryzykowne niż inne prognozy, chociaż opierają się na innych założeniach. Autorzy zasugerowali, że w badaniu nie określono ram czasowych dla wzrostu poziomu morza i topnienia lodu Wiele z nich można wdrożyć do 2100 roku.

„Chodzi o to, że musimy zaplanować ten lód tak, jakby nie było go na pokrywie lodowej w najbliższej przyszłości, za około sto lat” – William Colgan, współautor badania, który Pokrywa lodowa z jego powierzchni z kolegami W Służbie Geologicznej Danii i Grenlandii w wywiadzie wideo.

„Każde badanie ma większe liczby niż poprzednie. Zawsze jest szybsze niż oczekiwano” – powiedział Colgan.

Jednym z powodów, dla których nowe wyszukiwanie wydaje się gorsze niż inne wyniki, może być to, że jest prostsze. Próbuję obliczyć, ile lodu Grenlandia powinna stracić Resetuje się w cieplejszym klimacie. W przeciwieństwie do tego istnieją złożone symulacje komputerowe zachowania pokrywy lodowej w przyszłych scenariuszach globalnej emisji. Dało mniej alarmujące prognozy.

wysokość jednej stopy w Globalne poziomy mórz będą miały tragiczne konsekwencje. Jeśli poziom mórz wzdłuż wybrzeży Stanów Zjednoczonych wzrośnie średnio o 10 do 12 cali do 2050 r., a ostatni raport Od Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, najbardziej destrukcyjny powódź Będzie się to działo pięć razy częściej, a powodzie są umiarkowane Stanie się ponad 10 razy.

„Oni nie zwalniają”: wzrost liczby katastrof o wartości wielu miliardów dolarów

inne kraje Niskie stany wyspiarskie i rozwijające się, takie jak Bangladesz – Są bardziej wrażliwi. Te kraje, które niewiele zrobiły, aby napędzać rosnące temperatury, które topią teraz pokrywę lodową Grenlandii, Brakuje miliardów dolarów Weź go, aby dostosować się do wznoszącego się mórz.

Główny autor artykułu, badacz Geological Survey of Denmark i Grenlandii, Jason Books, współpracował z naukowcami z instytucji w Belgii, Danii, Finlandii, Norwegii, Holandii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Aby ocenić, ile lodu już uwięzionego jest tracone przez działalność człowieka.

Tylko w zeszłym roku Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu – który generalnie przewiduje niższe dane dotyczące całkowitej utraty lodu z Grenlandii do końca stulecia – spodziewany Około pół stopy wzrostu poziomu morza od Grenlandii do 2100 r. jest na wyższym końcu. Załóżmy, że w tym scenariuszu ludzie wyeksportują duże ilości Gazy cieplarniane na kolejne 80 lat.

READ  Analiza neutrin IceCube łączy możliwe galaktyczne źródło promieniowania kosmicznego

Obecne badanie nie uwzględnia natomiast żadnych dodatkowych emisji gazów cieplarnianych ani nie określa, kiedy nastąpi rozmrożenie, Spraw, aby porównanie z raportem ONZ było niekompletne.

Odkrycie, że 3,3 procent Grenlandii już straciło, oznacza „koniec, wynik”, powiedział Box. Badanie sugeruje, że może być znacznie gorzej, zwłaszcza jeśli świat nadal będzie spalał paliwa kopalne, a rok 2012, który ustanowił rekord utraty lodu na Grenlandii, stanie się bardziej podobny do normy.

Ale ten aspekt badania daje nadzieję: nawet jeśli zapewniony zostanie większy wzrost poziomu morza, niż wcześniej sądzono, szybkie ograniczenie emisji w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C (2,7°F) zapobiegnie pogorszeniu sytuacji.

Grenlandia jest największą wyspą na świecie i jest pokryta warstwą lodu, która po całkowitym stopieniu mogłaby podnieść poziom morza o ponad 20 stóp. Nie ma co do tego wątpliwości – podobnie jak fakt, że w poprzednich ciepłych okresach historii Ziemi pokrywa lodowa była znacznie mniejsza niż dzisiaj. Pytanie zawsze brzmiało, ile lodu stopi się wraz ze wzrostem temperatury – i jak szybko.

Tempo topnienia rosło w ciągu ostatnich dwóch dekad, a Grenlandia jest Największy pojedynczy uczestnik oparty na lodzie do tempa globalnego wzrostu poziomu mórz, przekraczającego wkład zarówno z większej pokrywy lodowej Antarktyki, jak i lodowców górskich na całym świecie. Grenlandia znajduje się na biegunie północnym, który jest dużo ocieplenia Szybszy niż reszta świata.

Rosnące temperatury Arktyki topią duże ilości lodu na powierzchni Grenlandii. Podczas gdy lodowce graniczące z oceanem wyspy również zrzucają ogromne góry lodowe w coraz szybszym tempie, to to topnienie powierzchni – co przekłada się na tryskające lodowce, znikające jeziora i gigantyczne wodospady, które znikają w szczelinach – powoduje Największe straty lodu.

W przeszłości naukowcy próbowali określić, co oznacza postępujące topnienie Grenlandii dla globalnego poziomu morza poprzez złożone symulacje komputerowe. Modelują sam lód, ocean wokół niego i przyszły klimat w oparciu o różne ścieżki emisji.

Ogólnie rzecz biorąc, modele dawały skromne liczby. na przykład, Dla mnie Najnowsza ocena Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), „najbardziej prawdopodobna” utrata Grenlandii do 2100 r. w scenariuszu bardzo wysokiej emisji, oznacza wzrost poziomu morza o około 5 cali. Oznacza to zniknięcie około 1,8% całkowitej masy Grenlandii.

READ  Naukowcy w końcu dostrzegli ciemną materię miliardy lat temu

Większość modeli i scenariuszy produkuje coś znacznie mniej. W scenariuszu niskiej emisji, który świat próbuje teraz osiągnąć, raport IPCC zauważa, że ​​Grenlandia przyczyni się do wzrostu poziomu morza tylko o kilka centymetrów koniec wieku.

Sophie Nowicki, ekspertka Grenlandii z Uniwersytetu w Buffalo, która przyczyniła się do powstania raportu IPCC, powiedziała, że ​​nowe badanie „osiąga wysoką liczbę w porównaniu z innymi badaniami”. Nowicki zauważa jednak, że jednym z powodów, dla których ta liczba jest wysoka, jest to, że w badaniu uwzględniono tylko ostatnie 20 lat – w których występowały ekstremalne temperatury – jako obecny klimat, do którego obecnie przystosowuje się pokrywa lodowa. Nowicki powiedział, że wzięcie 40-letniego okresu doprowadziłoby do niższego wyniku.

„Ta liczba nie jest dobrze znana i naprawdę trudna do oszacowania ze względu na długi czas reakcji pokrywy lodowej” – powiedział Nowicki.

Ze swojej strony Boxes twierdzi, że modele, na których opiera się raport IPCC, są „jak lustrzane odbicie rzeczywistości”, bez wystarczającej ilości szczegółów, aby odzwierciedlić rzeczywiste zmiany Grenlandii. Te modele komputerów wywołały iskrę duże kontrowersje Ostatnio, po narzuceniu jednej grupy badawczej, nie śledzi on odpowiednio wysokiego poziomu utraty lodu na Grenlandii.

Niepokojąca wiadomość, którą naukowcy przynieśli z lodowych jaskiń na Grenlandii

Na Grenlandii procesy prowadzące do utraty lodu z dużych lodowców często zachodzą setki metrów poniżej poziomu morza w wąskich fiordach, gdzie ciepłe wody na zanurzonym lodzie mogą wybuchać skomplikowanymi ruchami. W niektórych przypadkach te operacje mogą być wykonywane w zbyt małej skali, aby modele mogły je uchwycić.

W międzyczasie, podczas gdy gorące powietrze wyraźnie topi lądolód z powierzchni, konsekwencje całej tej wody wypływającej z lądolodu – a czasem przez nią i pod nią – rodzą dodatkowe pytania. Duża część wody zamienia się w szczeliny zwane dziewanną i wędruje niewidzialnymi ścieżkami przez lód do morza. To, jak bardzo ten sam lód powoduje jego przesuwanie się i pęd do przodu, pozostaje przedmiotem dyskusji i może wystąpić na mniejszą skalę niż uchwycone przez modele.

„Poszczególnych pieprzyków nie ma w modelach” – powiedział Colgan.

Nowe badanie w prostszy sposób ocenia przyszłość Grenlandii. Próbuje obliczyć, jaka utrata lodu z Grenlandii jest faktycznie podyktowana przez fizykę, biorąc pod uwagę obecny klimat arktyczny.

Pokrywa lodowa – jak kostka lodu, ale na znacznie większą skalę – zawsze topi się lub rośnie w odpowiedzi na temperaturę otoczenia. Ale w przypadku lodowego ciała wielkości Grenlandii — wyobraźcie sobie cały stan Alaski pokryty lodem o grubości od jednej do dwóch mil — wymaga dostosowania. długi czas. Oznacza to, że strata może być Jest to prawie nieuniknione, nawet jeśli jeszcze się to nie wydarzyło.

READ  Badanie twierdzi, że Spinozaur nie pływał po obiedzie

Jednak pokrywa lodowa pozostawi wskazówki, gdy się kurczy. Naukowcy uważają, że w miarę topnienia lodu zmiana nastąpi w miejscu zwanym Linia śniegu. Jest to linia między wyższymi wzniesieniami i jaśniejszymi białymi częściami pokrywy lodowej, gdzie śnieg i masa gromadzą się nawet latem, a ciemniejszymi, niższymi częściami, które topią się i dostarczają wodę do morza. Linia ta przesuwa się co roku, w zależności od tego, jak ciepłe lub zimne jest lato, śledząc stopień stopienia Grenlandii w danym okresie.

Nowe badania potwierdzają, że w obecnym klimacie średnia lokalizacja linii śniegu powinna przesuwać się do wewnątrz i w górę, pozostawiając mniejszy obszar, na którym może gromadzić się lód. Spowoduje to zmniejszenie pokrywy lodowej.

„Mówią, że klimat, w którym naprawdę się znajdujemy, jest w trakcie spalania krawędzi lodu” – powiedział Ted Schampos, ekspert ds. czap lodowych z University of Colorado w Boulder. Na papierze to nie działało.

Ale Scampus powiedział Stopienie 3,3 procent pokrywy lodowej może zająć więcej niż 80 lat: Badanie mówi, że „większość” zmian może nastąpić do 2100 roku.

„Wiele zmian, których oczekiwali, nastąpi w tym stuleciu, ale aby je osiągnąć [that level of retreat] To zajmie kilka stuleci, może więcej.

Przyszłe straty lodu będą większe niż ta wielkość, jeśli globalne ocieplenie będzie dalej postępowało – a tak się stanie. Badanie mówi, że jeśli na przykład masowy topniejący rok 2012 stanie się normą, prawdopodobnie podniesie się poziom mórz o dwie i pół stopy.

Fakt, że naukowcy wciąż nie są pewni, w jaki sposób zmieniają się pokrywy lodowe na naszej planecie i jak podnoszą się globalny poziom mórz, wskazuje na potrzebę dalszych badań, powiedział profesor Richard Alley z Penn State University, ekspert ds. lądolodów.

„Problemy są bardzo trudne, nie rozwiąże ich myślenie życzeniowe i nie rozwiąże ich biznes jak zwykle” – powiedział.

Ale Alli dodała, że ​​jasne jest, że im cieplej opuścimy planetę, tym wyżej wzniosą się morza.

„[The] Wysokość może być nieco niższa niż zwykle, trochę więcej lub dużo więcej, ale nie dużo mniej” – powiedział Alli.