26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szkielet dinozaura znaleziony na portugalskim podwórku może być największym znaleziskiem w Europie: raport

Uważa się, że szczątki należą do dinozaura zauropoda.

Szczątki prawdopodobnie największego dinozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono w Europie, zostały odkryte w ogrodzie na tyłach mężczyzny w Portugalii.

według BBCSzkielet odkryto w centrum Pombal w 2017 roku, kiedy mężczyzna zaczął budować swój dom i zauważył fragmenty skamieniałej kości. Następnie hiszpańscy i portugalscy paleontolodzy wykopali dinozaura w sierpniu tego roku. Uważają, że skamieniały szkielet należy do zauropoda, czworonożnego roślinożernego stworzenia z długimi szyjami i ogonami.

Zauropody były największymi ze wszystkich dinozaurów i największymi zwierzętami lądowymi, jakie kiedykolwiek żyły. Eksperci poinformowali, że żyli w okresie górnej jury, czyli około 150 milionów lat temu.

Przeczytaj także | Naukowcy odkryli podmorski krater, który powstał po zniknięciu dinozaurów

Paleontolodzy odkryli części kręgosłupa i żeber dinozaura, co wskazuje, że ogromny gad miał około 12 metrów wysokości i 25 metrów długości.

Elizabeth Malavia, badaczka podoktorancka na Wydziale Nauki Uniwersytetu Lizbońskiego, powiedziała: Fizyka.org„Nie jest zwykle spotykane znalezienie wszystkich żeber takiego zwierzęcia, nie mówiąc już o tym, że w tej pozycji zachowują swoją pierwotną anatomiczną pozycję”.

„Ta metoda konserwacji jest stosunkowo rzadka w zapisie kopalnym dinozaurów, zwłaszcza zauropodów, z portugalskiej górnej jury” – dodała.

Ze względu na naturalne położenie, w którym znaleziono szkielet, naukowcy pracujący nad wykopaliskami mają nadzieję, że jest go jeszcze więcej, których jeszcze nie odkryli.

Szkielet jest obecnie badany przez międzynarodowy zespół badawczy.

Przeczytaj także | Naukowcy odkryli ponad 4300 śladów dinozaurów w Chinach: raport

Tymczasem dzieje się tak po tym, jak odkryli naukowcy w Stanach Zjednoczonych ślady dinozaurów Sprzed 113 milionów lat. Po suszy w Teksasie, która wyschła w rzece przepływającej przez Dinosaur Valley State Park, odkryto ślady gigantycznych gadów.