29 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana irańskiemu aktywiście Nargesowi Mohammadiemu: aktualizacje i reakcje na żywo

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana irańskiemu aktywiście Nargesowi Mohammadiemu: aktualizacje i reakcje na żywo

Ubiegłoroczną Pokojową Nagrodę Nobla podzielili obrońcy praw człowieka z trzech krajów – Rosji, Białorusi i Ukrainy – którzy bronili prawa do krytyki władzy i rzucali wyzwanie agresji prezydenta Władimira Putina.

Nagrody przyznane rosyjskiej organizacji „Memoriał”; Centrum Wolności Obywatelskich Ukrainy; Aleś Bialacki, więziony działacz białoruski; Nie obyło się bez kontrowersji. Chociaż wielu Ukraińców cieszyło się z nagrody przyznanej przez Centrum Wolności Obywatelskich, niektórzy postrzegali ten wspólny zaszczyt jako wzmocnienie narracji Putina, że ​​Rosja i Ukraina to „kraje braterskie”.

Inni postrzegali nagrodę jako wsparcie transgranicznego wyzwania na tle rosyjskiej wojny na Ukrainie. Berrit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Nagrody Nobla, powiedziała podczas ubiegłorocznej ceremonii, że laureaci „od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochronę podstawowych praw obywateli”.

Oto bliższe spojrzenie na laureatów Nagrody Nobla 2022:

Centrum Wolności Obywatelskich

Założone w 2007 roku Ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich dokumentowało łamanie praw człowieka i zbrodnie wojenne na Ukrainie na wiele lat przed ubiegłoroczną inwazją rosyjską na dużą skalę.

Oleksandra Matwiychuk, prezes Centrum Wolności Obywatelskich, przemawia podczas zeszłorocznej ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.kredyt…Zdjęcie basenu autorstwa Javada Parsy

Kiedy Rosja siłą okupowała Krym w 2014 r., grupa udokumentowała zniknięcie działaczy, dziennikarzy i przeciwników. Od zeszłego roku zakres tych prac uległ rozszerzeniu, a grupa współpracuje z grupami krajowymi i międzynarodowymi w celu dalszego dokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach.

W zeszłym roku grupa wznowiła swój projekt SOS Euromajdan, w ramach którego kilkuset lokalnych wolontariuszy zbierało świadectwa na temat łamania praw. Projekt powstał po protestach na kijowskim Majdanie w 2013 i 2014 roku, a jego celem było monitorowanie nadużyć popełnianych przez siły bezpieczeństwa ówczesnego prezydenta kraju Wiktora Janukowycza.

Organizacja prowadziła także kampanię na rzecz przystąpienia Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Trybunał nie ma jeszcze pełnego składu, ale od 2013 roku Ukraina przyjęła jego jurysdykcję w sprawie przestępstw popełnionych na jej terytorium.

READ  Rosja krytykuje Polskę za zajęcie „gniazda szpiegowskiego” w Warszawie

Memoriał

Memoriał, rosyjska grupa praw człowieka założona w 1988 r., od kilkudziesięciu lat edukuje rosyjskie społeczeństwo na temat sowieckich represji politycznych, publikując książki historyczne, organizując wystawy i edukując dzieci w wieku szkolnym.

Jednak gdy prezydent Władimir Putin ostro zareagował na przemówienia opozycji, poszukiwanie przez Memoriał prawdy o historii Rosji nie pozostało bezkarne.

Rząd rosyjski zdelegalizował tę grupę na rok przed zdobyciem przez nią Pokojowej Nagrody Nobla. W ubiegłym roku, w dniu ogłoszenia nagród, członkowie Memoriału walczyli w sądzie o zachowanie ostatniej powierzchni biurowej w Moskwie po ich likwidacji rok wcześniej; Jak można się było spodziewać, sędzia wydał przeciwko nim wyrok.

Jan Raczyński, członek Towarzystwa Pamięci, w zeszłym roku wpisał się do księgi gości Komitetu Noblowskiego w Oslo.kredyt…Haakon Mosvold-Larsen/NTB za pośrednictwem Reuters

To już drugi rok z rzędu Nagroda Nobla przyznana Rosjaninowi. W 2021 roku jednym z laureatów nagrody był Dimitri A. Muratow, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej gazety „Nowaja Gazieta”. Zginęło sześciu dziennikarzy.

Alicja Bialacka

Pan Bialacki, 61-letni białoruski laureat, był zaangażowany w ruchy na rzecz praw człowieka, zanim Białoruś uzyskała niepodległość spod kontroli sowieckiej. Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku Aleksander J. Łukaszenka, białoruski autorytarny przywódca, władza W 1994 r. Bialacki założył kolejną grupę prawniczą zwaną Wiasna, czyli Wiosna.

Został aresztowany po złożeniu zeznań w imieniu innego działacza i szybko postawiono go przed sądem na podstawie sfabrykowanych zarzutów uchylania się od płacenia podatków. Po odbyciu czterech i pół roku więzienia został w 2014 roku zwolniony na mocy amnestii.

Teraz został osadzony w więzieniu bez formalnych zarzutów i objęty śledztwem wraz z innymi członkami Wiasny, co jest jednym z kilku celów dysydenckiej retoryki, która pojawiła się po protestach w 2020 r. po miażdżącym zwycięstwie Łukaszenki w wyborach powszechnie uznawanych za sfałszowane.

READ  Ukraińscy urzędnicy publikują nowe wideo z wnętrza reaktora jądrowego w Zaporożu po ataku

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kpiło z nagrody W poście na X, dawniej Twitterze, Nagrody stały się tak upolitycznione, napisał, że Alfred Nobel „przewracał się w grobie”.